Říká se, že pleť je zrcadlem našeho zdraví - svěží a hladká pleť hodně prozradí o zdraví člověka. Kvalita pleti je sice do určité míry dána dědičně, ale stav naší pleti závisí na péči, stravovacích zvyklostech, životním stylu a dalších faktorech. K nejčastějším potížím patří suchá či mastná pleť. Suchá pleť má jemnou strukturu, je bez lesku, má sklon k zarudnutí a rychleji stárne. Měli bychom ji chránit před velkými výkyvy počasí, silným větrem a přílišným opalováním. Nikdy na ni nepoužívejte mýdlo a pleťové tonikum s alkoholem.
Mastná pleť má hrubší strukturu, rozšířené, někdy zanesené póry a matný lesk. Na rozdíl od suché pleti pomaleji stárne, není tolik dehydratovaná, ale je častěji sužovaná akné a komedony. Zvýšená činnost mazových žláz bývá dědičně podmíněna, příčinou je hormonální nerovnováha a psychické napětí. Mastnou pletí často trpí dospívající mezi dvanáctým a osmnáctým rokem života, častěji chlapci než děvčata.
V jídelníčku bychom se měli při problémech s pletí vyvarovat průmyslově zpracovaných potravin, které jsou plné nevhodných „éček“. Voda je důležitou složkou, pokud chcete mít kvalitní pleť, neboť umožňuje tělu zbavit se všech škodlivých látek. Je důležité dodržovat pitný režim a vypít během dne alespoň 1,5 tekutin, ale nepřehánět pití kávy, která dehydratuje organismus, což zvláště suché pleti nesvědčí.
Co s nehty?
Hezky upravené nehty jsou naší vizitkou. Zdravé nehty by měly být hladké, stejnoměrně zabarvené a silné. Lámavé, třepivé, suché, bledé nehty, nehty s rýhami atd. nejsou jen kosmetickým problémem, ale mohou být i známkou nevhodné výživy a zrcadlem zdraví.
Co na talíř nepatří, když máme problémy s nehty? Vyvarujte se potravin, které jsou zatíženy fosfáty, neboť omezují vstřebávání minerálů. K těmto potravinám patří slazené limonády, Coca-Cola, konzervované pokrmy a polotovary, tavené sýry, barevné bonbony a hotové kakaové nápoje. Snažte se omezit konzumaci průmyslově zpracovaných potravin.
Některé látky obsažené v černém čaji zabraňují vstřebávání železa, omezte jeho pití, pokud trpíte chudokrevností z nedostatku železa.
(jam)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2098960
DnesDnes92
VčeraVčera552
Tento týdenTento týden5942
Tento měsícTento měsíc20746

Partnerské weby