Okurky se podle dostupných historických pramenů pěstovaly již před mnoha tisíci lety na jižních svazích Himalájí. Přes Egypt se dostaly k Římanům a dnes jsou běžnou oblíbenou zeleninou po celém světě. Už dávno neplatí, že okurka je sezónní zeleninou, můžeme si ji dopřávat ve dvou základních typech - jako skleníkovou nebo polní - po celý rok. V každém počasí báječně osvěží, chutně doplní každý oběd či večeři, velmi pomohou při redukční dietě, poslouží i zdraví. Okurky nemají příliš výraznou chuť, a proto je můžeme doplňovat zeleným kořením, mlékem, smetanou, majonézou. Nemají takřka žádnou energetickou hodnotu, a přesto, že obsahují 95 % vody, obsahují mnoho výživných látek. Důležitý je například enzym erepsin, který napomáhá trávení bílkovin a ničí bakterie. Důležitý antioxidant vitamin E slouží k ochraně organismu proti slunečnímu záření. Vysoký obsah draslíku pomáhá organismu při odvodňování, podporují krevní oběh, doporučují se při dně.
Čerstvé okurky se mohou konzumovat samostatně, na přípravu okurkových salátů. Velmi chutný a jednoduchý na přípravu je salát z omyté a oloupané okurky nastrouhané na tenké plátky, jež osolíme a doplníme rozšlehanou smetanou a jemně posypeme koprem. Výborný je okurkový salát s česnekem a pažitkou nebo míchaný salát, na který použijeme 500 g okurek, 2 zelené papriky, 2 rajčata, 1 cibuli, stroužek česneku, sůl, ocet a cukr podle chuti.
Při nákupu dáváme pozor na to, aby nebyly ovadlé, zažloutlé nebo seschlé. Dalšími vadami může být hniloba nebo plíseň, které hrozí, jestliže okurky uchováváme v igelitovém sáčku. Okurky můžeme skladovat na chladném a suchém místě i několik dní. V domácnosti je dáváme do chladničky nebo do spíže na velmi chladné místo.
(mp)

DODATEK
Víte, že okurky působí pozitivně na zdraví? Jejich pravidelná konzumace se doporučuje například při revmatismu, odvar při žloutence a dalších onemocněních jater, k léčbě lišejů, dně. Naopak nejsou vhodné při žaludečně-střevních potížích, poruchách srdce, ledvin nebo arterioskleróze.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202379
DnesDnes357
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2053
Tento měsícTento měsíc12129

Partnerské weby