Stále více druhů bakterií získává odolnost vůči dnes známým antibiotikům. K tomuto nežádoucímu procesu přispíváme podle odborníků sami, třebaže i v dobré víře. Jako příklad lze uvést likvidaci bakterií doma v koupelně a na toaletě pomocí dezinfekčních prostředků. Ve skutečnosti prý tyto prostředky nejsou vůbec zapotřebí a naopak mohou mít až negativní vliv.
V této souvislosti lze citovat německé ministerstvo životního prostředí, že děti, které vyrůstají v prostorách zcela zbavených mikroorganismů, jsou pak náchylnější k infekcím a alergiím. Podle jeho mluvčího je používání dezinfekčních prostředků v domácnostech srovnatelné s používáním insekticidů a pesticidů v zemědělství. Dezinfekce tedy spíš zabíjí užitečné mikroorganismy a navíc může podpořit i vznik mnohem odolnějších kmenů škodlivých mikroorganismů.
Pokud lidský organismus není vystaven bakteriím, jeho obranyschopnost bývá velmi často oslabena. Přitom stačí čistit příslušné prostory pouze kyselými čistícími prostředky, přičemž dezinfekce není zapotřebí.
(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202393
DnesDnes371
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2067
Tento měsícTento měsíc12143

Partnerské weby