Pocit beznaděje, smutku, ztráta prožívání radosti. Tak by se dala ve zkratce označit deprese. Od běžného smutku se liší především tím, že trvá mnohem delší dobu a nepříznivě ovlivňuje naši výkonnost. Existují různé formy deprese, od mírných stavů, které se střídají s radostně povznesenými pocity, až ke stavům hluboké beznaděje. Nejtěžší formou je melancholie, která může vést dokonce k sebevražedným myšlenkám.
Deprese je v podstatě onemocnění celého organismu. Může ji vyvolat ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině, rozvod či jiné závažné události. Deprese postihuje až pět procent obyvatelstva bez ohledu na věk, ženy onemocní dvakrát častěji než muži.
Zvláštním typem deprese je ta, která postihuje senzitivní osoby v zimním čase z nedostatku denního světla. Málo slunce v nich vyvolává únavu, úzkost, smutek, uzavírají se do sebe. Mezi typické příznaky deprese patří například celkový pokles energie, ztráta zájmu o sexuální život, negativní pohled na sama sebe, nespavost nebo naopak nadměrná spavost, podrážděnost a nervozita, ztráta chuti k jídlu, nadměrné obavy a starosti a celá řada dalších příznaků.
Deprese někdy v životě potká každého pátého člověka. Je prokázáno, že ne ve všech případech zabírají běžná antidepresiva. Odborníci radí při špatné náladě z nedostatku světla zkusit fototerapii. Postiženým lidem totiž chybí serotonin, látka, která napomáhá přenosu vzruchů mezi neurony. Při léčbě světlem se používá nejčastěji bílé světlo o síle 2500 luxů, což je světlo asi desetkrát silnější než běžné umělé osvětlení. Existuje však celá řada spolehlivých a účinných bylinek, které poslouží stejně jako syntetická antidepresiva. K osvědčeným patří například čaj z třezalky. Nedoporučuje se však v kombinaci s léky proti depresím nebo na štítnou žlázu, ani v kombinaci s jinými bylinami. Další účinnou bylinkou na dobrou náladu je také odvar z meduňky lékařské.
(mv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275076
DnesDnes711
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6487
Tento měsícTento měsíc7325

Partnerské weby