Trpíte častými bolestmi hlavy, zvláště po dlouhém čtení nebo když sedíte delší čas za počítačem? Může to být signál, že máte problémy s očima.
Zánět spojivek. Pokud jsou oči zarudlé, může to způsobovat únava, alergie nebo také zánět očních spojivek. S lehčí formou virového zánětu si poradí oční dezinfekce, jako je například borová voda či kapky s obsahem zinku. Při těžím průběhu, kdy se objevuje hnisavý sekret, se většinou užívají antibiotika ve formě kapek nebo mastí.
Syndrom suchého oka. K velmi častým potížím patří syndrom suchého oka, je to svým způsobem také jistá forma zánětu očních spojivek. Co ho způsobuje? Oči normálně udržují zdravou a komfortní vrstvu vlhkosti. Tuto rovnováhu mohou narušit přehřáté a klimatizované místnosti, kouření, prach, dlouhá práce u počítače, což způsobuje dehydrataci a pocit suchých očí.
Šedý zákal. Vyžaduje váš pohled větší soustředění, máte pocit, že váš zrak je zamlžený, vidíte neostře? Oční specialista by měl zjistit, zda u vás nejde o kataraktu - šedý zákal. Jedinou možnou léčbou je mikrochirurgická operace, která dnes představuje asi dvacetiminutový ambulantní výkon, při němž se vlastní zkalená čočka vymění za umělou vnitrooční.
Glaukom. Ve vyšším věku se velmi často objevuje glaukom - zelený zákal. Je druhou nejčastější příčinou slepoty, kdy dochází k nezvratnému poškození sítnice. V počátečních stadiích může být léčen speciálními očními kapkami. Pokud je tato léčba nedostatečná, přistupuje se k chirurgické operaci. Zachytit glaukom včas pomůže každoroční oční vyšetření.
Správné brýle. Po dosažení čtyřicátého roku věku potřebuje brýle každý třetí. Na vině je krátkozrakost nebo dalekozrakost. Nejde o žádné choroby, ale o vadu oka, kterou lze běžně korigovat správnými dioptrickými brýlemi.
Prevence. Obecné pravidlo, jak se o oči dobře starat, neexistuje. Co doporučují oční specialisté, abychom se vyhnuli únavě, bolesti hlavy? Neexistuje žádný časový interval, který by omezoval práci s monitorem, sledování televize a podobně, je to věc velmi individuální. Vhodná přestávka, určitý oddych by si měl člověk udělat asi po čtyřech hodinách práce. Pro dobrý zrak je důležitý vitamin A. S jeho nedostatkem zřejmě souvisí unavený zrak, podrážděné oči, šeroslepost. Nejbohatšími zdroji tohoto vitaminu jsou například ryby, žloutky. Nezapomínáme na pravidelnou konzumaci mrkve, hlávkového salátu, špenátu, brokolice, rajčat, zelí, kapusty.
(es)

RADA SPIRITU
Očního lékaře je třeba navštívit vždy, když máme problém se zrakem, bolesti očí. Po čtyřicátém roku věku je dobré chodit na preventivní prohlídky k očnímu specialistovi každé dva roky.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275589
DnesDnes44
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden44
Tento měsícTento měsíc7838

Partnerské weby