Až 80 % žen se během svého života nakazí některým typem HPV (lidského papilomaviru). Přestože rakovinu vyvolává pouze 14 - 18 typů ze sta, nelze riziko onemocnění podceňovat. S diagnózou rakovina děložního čípku žije jen u nás 16 500 žen, přičemž každý rok nově onemocní dalších tisíc žen. A to přestože až 12 tisíc žen každoročně podstoupí tzv. konizaci čípku, což je odstranění sliznice děložního čípku, která obsahuje zasažené buňky nebezpečným typem viru, a lékaři tento stav považují za přednádorový.
Přednádorové poškození děložního čípku tzv. cervikální intraepiteliální neoplazie (CIN) se dělí dle hloubky zasažení buněk děložní sliznice na tři stupně, které odhaluje cytologie (vyšetření děložní sliznice). Z nejtěžšího stupně CIN 3 může během několika let vzniknout rakovina děložního čípku, proto v těchto případech lékaři doporučují ženám podstoupit právě konizaci čípku - malý chirurgický zákrok, který ženy obvykle vyléčí.
Jako nejrizikovější typy HPV se ukázaly typy 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % předrakovinných poškození zevních pohlavních orgánů a pochvy a 70 % případů rakoviny děložního čípku. Právě proti těmto typům chrání ženy očkování, zvláště pokud jsou očkovány dívky před počátkem svého sexuálního života. Proto i u nás je pro 13leté dívky očkování proti rakovině děložního čípku zdarma.
Především rodiče by měli mít na mysli, že ženy se rizikovými viry nejčastěji nakazí mezi 15. a 25. rokem života, kdy teprve hledají toho správného muže pro život. Podle odborníků totiž 100% ochranu proti těmto virům neposkytuje ani kondom.
Vakcíny jsou bezpečné
Veškerou evidenci nad nežádoucími účinky po vakcínách eviduje Státní ústav pro ochranu léčiv, který výsledky vyhodnocuje a zveřejňuje. Žádné vážné problémy u nás zatím nebyly zaznamenány.
(mh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2274888
DnesDnes523
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6299
Tento měsícTento měsíc7137

Partnerské weby