I muži mají svůj přechod. Po dosažení padesátého roku věku se mohou dostavovat nejrůznější potíže. Jedním z nejčastějších jsou problémy s prostatou. S věkem se zvětšuje, utlačuje močovou trubici, protože ji obepíná a může tím způsobit obtíže s vyprazdňováním močového měchýře.
Varovnými signály, které přivedou pány do ordinace urologa, zpravidla bývá zmenšující se síla proudu moči, častější potřeba si odskočit, pocit nedostatečného vyprázdnění močového měchýře, močení několikrát za noc. Muži jim většinou nevěnují pozornost, dokud jim nezhoršují kvalitu života, sexuální nevyjímaje. Mnozí jsou přesvědčeni o tom, že tyto problémy jsou přirozenou součástí stárnutí a ne důvodem k návštěvě lékaře. Přitom včasná a správná diagnostika vede k zlepšení jejich problémů, zpravidla jsou léčitelné.
Onemocnění prostaty se může projevit jako zánět, který se vyskytuje nejčastěji v mladším a středním věku a lze ho léčit antibiotiky. Nezhoubné zbytnění u mužů nad padesát let může přinášet zhoršení kvality života, ohrožující pacientův život je rakovina prostaty. Ta může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních hormonů, respektive testosteronu. Svou úlohu zde sehrává také dědičnost. Zbystřit by měli pánové, zvlášť když měli karcinom jejich přímí předkové v rodině, otec nebo bratr. Zákeřná je v tom, že v počátečním stadiu, kdy je ještě úspěšně léčitelná a vyléčitelná, nezpůsobuje žádné výraznější subjektivní těžkosti.
Muži mají často obavy z bolestivých vyšetření, případně z cévkování močového měchýře. Jsou to však obavy zbytečné, vyšetření trvá jen několik vteřin, provádí se prstem přes konečník. Následuje vyšetření ultrazvukem nebo rentgenové a samozřejmě odběr krve na biochemické vyšetření a stanovení PSA (prostatického specifického antigenu).
Nejlepší obranou před zvětšenou prostatou je zdravý životní styl. Do svého jídelníčku by měli pánové pravidelně zařazovat dýňová semínka, cibuli, česnek, rajčata, kečup, celozrnné produkty, pamatovat na zvýšený příjem ovoce a zeleniny, ryb, omezit konzumaci alkoholu a živočišných tuků, dbát na celkovou střídmost v jídle. Důležité je dodržovat i další zásady správné životosprávy, jako jsou dostatečný odpočinek, kvalitní spánek, nekouření, vyvarování se nadměrného stresu.
Z bylinné lékárny lze na udržení prostaty v kondici doporučit kopřivu, vrbovku malokvětou.
(se)

DODATEK
Rakovina prostaty patří mezi nejčastější onkologické onemocnění mužů a třetí nejčastější příčinu jejich úmrtí.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340950
DnesDnes115
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden921
Tento měsícTento měsíc21107

Partnerské weby

apartman banner