O hypertenzi mluvíme tehdy, kdy jsou hodnoty systolického tlaku nad hranicí 140/90 mmHg a vyšší. Za hlavní příčinu vzniku tohoto onemocnění lékaři považují špatnou výživu a nadměrný stres. U neléčených pacientů se zvyšuje riziko cévní mozkové příhody a infarktu myokardu. Přitom mnozí lidé ani netuší, že mají zvýšený krevní tlak. Vznikající hypertenze může mít příznaky běžné únavy, upozorní na ni závratě, bolesti hlavy, zvýšené pocení, otoky rukou a brnění prstů, mžitky před očima. Většinou ale nebolí, a tak člověka nenutí k návštěvě lékaře.
Vysoký krevní tlak lze ovlivnit do jisté míry životním stylem. Jak potvrzují vědecké studie, mezi vysokým krevním tlakem a obezitou je přímá souvislost. Už při mírné ztrátě hmotnosti - pěti procentech z původní váhy - krevní tlak klesá. Při redukci deseti kilogramů hmotnosti klesá systolický tlak v průměru o 6 mm a diastolický o 3 mm. Redukce váhy vyžaduje pevnou vůli a systematický postup. Mnohem účinnější je dosahovat postupný a dlouhodobý pokles, než radikální úbytek váhy, která se při nedodržování zásad zdravé výživy dříve či později vrátí k původním hodnotám. Ve stravě je také třeba snížit příjem soli, krevní tlak se zvyšuje u pravidelných konzumentů alkoholu.
S vysokým krevním tlakem pomáhá účinně bojovat pravidelná fyzická námaha. K úpravě hodnot krevního tlaku může dojít za předpokladu, že se vytrvalostnímu sportu člověk věnuje třikrát týdně minimálně čtyřicet minut. Pro lidi s hypertenzí jsou ideální například běh, cyklistika, běžecké lyžování, doporučuje se plavání, tenis, stolní tenis, fotbal, do svého každodenního života je žádoucí zařadit i pravidelné procházky. Pro hypertoniky je také důležité snížit psychický stres, redukovat počet svých aktivit, vyhýbat se časovému tlaku, usilovat o celkovou harmonii, dávat přednost nestresujícím se koníčkům, příjemné zábavě.
(se)

DODATEK
Hypertenze se řadí mezi nejčastější civilizační onemocnění. U lidí, v jejichž rodině někdo trpěl vysokým krevním tlakem, je mnohem větší riziko, že ho tato choroba potká.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201254
DnesDnes325
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden928
Tento měsícTento měsíc11004

Partnerské weby