Studie amerických vědců ukázala, že u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou, kteří pravidelně užívají vitamin E, může dojít ke zpomalení působení tohoto neurodegenerativního onemocnění mozku. Zejména u pacientů s mírnými až středně těžkými příznaky, kteří vitamin E brali dva a čtvrt roku, evidentně došlo ke zpomalení projevů choroby téměř o pětinu. Ke zlepšení dochází hlavně u takových činností, kdy choroba každodenně zhoršuje kvalitu jejich života, jako třeba při nakupování, při přípravě jídla nebo cestování.
Na studii se podílelo 613 pacientů s Alzheimerovou chorobou, kterým už byly proti nemoci nasazeny potřebné léky. Jedna ze skupin se 152 lidmi užívala denní dávku jedné formy vitaminu E - alfa-tokoferolu s množstvím účinné látky 2 000 mezinárodních jednotek. Ostatní pak dostávali buď jenom placebo, nebo receptor memantin, případně kombinaci vitaminu E a memantinu. Jak bylo zjištěno, nejlepších výsledků dosahovali ti pacienti, kteří užívali alfa-tokoferol. Vědci k tomu uvedli, že náklady ohledně používání vitaminu E vycházejí levně a právě tento přípravek zlepšuje funkční výsledky pacientů. Tím se zároveň též snižuje zátěž na pečovatele postižených Alzheimerovou chorobou přibližně o 2 hodiny denně, což není zase tak zanedbatelná doba.
Klinická studie tak přispěla ke zjištění, že vitamin E zpomaluje funkční pokles pacientů a současně zmírňuje zátěž na pečovatele. Vitamin E tak bude nabídnut pacientům s mírnou až středně těžkou formou Alzheimerovy choroby, kterým se tak alespoň částečně zlepší kvalita jejich života.
(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183378
DnesDnes187
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2408
Tento měsícTento měsíc10317

Partnerské weby