Tak je označováno onemocnění vittiligo, pro něž je charakteristická porucha pigmentace. Bílé skvrny se nejčastěji objevují na hřbetu rukou v okolí prstů, na krku, v podpaží, na tváři v okolí očí nebo úst. Někteří bojují se skvrnami po celém těle. Na otázku, proč buňky produkující pigment přestávají v postižených oblastech kůže tvořit přirozené barvivo melanin, věda stále hledá odpověď. Vittiligo neohrožuje život ani nepatří k infekčním onemocněním, jde spíš o kosmetický defekt, který postiženému ubírá chuť do života a podrývá jeho sebedůvěru.
Na vině mohou být autoimunitní procesy, které zasahují lidský organismus samotný. To znamená, že imunitní systém si vytváří protilátky proti vlastním pigmentovým buňkám. Další příčinou může být porucha metabolismu buněk. Na vzniku vittiliga se pravděpodobně podílejí i další faktory, jako je například intenzivní slunění, hormonální změny, stres. Tato nemoc je také doprovodným faktorem při poruše funkce štítné žlázy, kdy je vyšší riziko u žen než u mužů. Určitou roli sehrávají i genetické faktory. Bílé skvrny se mohou na těle objevit kdykoliv, nejčastěji choroba propukne do čtyřicátého roku věku.
Bohužel dosud neexistuje žádná léčebná metoda, která by natrvalo skvrny odstranila. Kožní lékař musí určit, jak dalece je vittiligo aktivní a zda se skvrny ještě nezvětšují. Důležitý je rozbor krve, teprve po důkladné analýze doporučují lékaři individuální léčbu. Asi dvěma třetinám pacientů je možno částečně pomoci. Podle odborníků až sedmdesátiprocentního zlepšení stavu lze dosáhnout fototerapií - tedy léčbou světlem. K zastavení depigmentace se někdy používají kortikosteroidy, dalšími léky lze regulovat citlivost kůže na světlo.
(map)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2237378
DnesDnes483
VčeraVčera833
Tento týdenTento týden1316
Tento měsícTento měsíc13443

Partnerské weby