Vědci jsou přesvědčeni, že do dvaceti let bude možné úspěšně vyléčit všechny druhy rakoviny. Hlavní roli budou hrát enzymy, které pomáhají v těle při různých přírodních reakcích. Prostřednictvím uměle vyvolaných pochodů v budoucnu samy pozmění aktivity svých „kolegů“. Enzymové inženýrství údajně způsobí v medicíně opravdovou revoluci.
Odborníci spoléhají i na biologickou léčbu, na následné enzymy rostlinné. Pacient dostane lék na míru, bez vedlejších účinků. Dnešní univerzální léčba totiž nepomáhá všem a u některých pacientů ji nelze vůbec použít. Bude 21. století návratem vědy k přírodě? Možná ano. Jenže to vše tu už bylo…

Vypravme se nyní na malou exkurzi do dávné minulosti. Znali naši předci účinky přírodní medicíny dokonaleji než my? Jistě, jiná k dispozici nebyla. Taková staroegyptská či indická medicína byla na velmi vysoké úrovni a kdyby se podařilo odtajnit některé dokumenty (například z církevních archivů), nestačili bychom se divit. Jihoameričtí šamani používali účinné léčivé byliny z povodí Amazonky a pohoří And. Inkové si zřejmě troufli i na složité operační zákroky a nezalekli se ani trepanace lebky.

V roce 1991 jsem v Praze hovořil s jedním německým lékařem – specialistou, který tu trávil dovolenou. Řekl mi, že je přesvědčen, že právě v povodí Amazonky rostou léčivé rostliny, které si hravě poradí i s onkologickými chorobami. Evropská středověká kolonizace způsobila tisíce příkoří, ale přinesla i něco dobrého. Jenže tajemství „zázračné“ léčby bylo uzamčeno a předávalo se jen mezi domorodými zasvěcenci. Jediní, kteří získali určité znalosti, byli jezuité. Mezi zázračnými bylinami se prý nacházely i unikátní stimulanty, předchůdci antivirotik a antibiotik, a také rostlinné směsi inhibující rostoucí nádory. V případě leukémie (odkud ji indiánské kmeny v 16. století tak dobře znali?) léčitelé používali „dračí krev“, pryskyřici stromu Croton Lechleri.

Všetečná otázka na závěr: Podařilo se oblíbeným černým misionářům získat některé unikátní recepty? A pokud ano, kde skončily? V archivech, knihovnách, církevních trezorech nebo byly ztraceny a zapomenuty? A není takovou farmaceutickou učebnicí i legendární (a stále nerozluštěný) Voynichův rukopis?
(nov)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148983
DnesDnes540
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden3251
Tento měsícTento měsíc16798

Partnerské weby