V současnosti postihuje více než čtyřicet milionů lidí na světě. Podle odhadu odborníků se má tento počet do roku 2050 ztrojnásobit. Alzheimerova choroba, která je nejběžnější formou demence, je onemocnění mozku. Nedá se vyléčit a existuje jen málo účinných způsobů, jak její projevy zmírnit. Ani Česku se tato choroba nevyhýbá. Odhaduje se, že s poruchou krátkodobé paměti, špatnou orientací, se zhoršením schopnosti vykonávat běžné činnosti se v Česku potýká až sto třicet tisíc osob.
Pokud se choroba naplno projeví, je nezvratná. Existuje celá řada domácích prostředků, které mohou sloužit jako účinná prevence tohoto nevyléčitelného onemocnění. Základem je zdravý jídelníček, potraviny, které jsou prospěšné mozku. Ve stravě je nutné zvýšit příjem omega 3 a omega 6 mastných kyselin, vitaminu A, B 6 a B 12, E a kyseliny listové. Čerstvé ovoce a zelenina by se měly denně konzumovat v několika menších porcích, neboť vitaminy a antioxidanty, které obsahují, jsou pro mozek velmi potřebné.
Paměť se oslabuje nejen s přibývajícím věkem a chorobami, ale i nedostatečným tréninkem. Co udrží mozek v dobré kondici? Jednou z nejoblíbenějších činností, která ho skvěle procvičí, jsou křížovky, sudoku, osmisměrky. K dobré funkci mozkových závitů poslouží i různé společenské hry jako třeba pexeso, známá dětská hra - jméno, město, zvíře, věc - a jiné činnosti, které budou zároveň kvalitním paměťovým cvičením. Výborné je učení se cizího jazyka, celoživotní vzdělávání. Stačí se stále zajímat o nové věci, informace, sledovat zprávy, číst knihy, cestovat, poznávat nová místa i lidi.
(mav)
DODATEK
Mezi rizikové faktory u Alzheimerovy choroby patří dědičnost, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, cukrovka, vysoký věk.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275589
DnesDnes44
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden44
Tento měsícTento měsíc7838

Partnerské weby