Pásový opar představuje bolestivé onemocnění doprovázené tvorbou puchýřů. Vyvolává jej stejný virus, který způsobuje plané neštovice. Poté, co se neštovicové puchýřky zahojí, virus neaktivně přežívá v nervech a může se později objevit ve formě pásového oparu. A jelikož plané neštovice prodělalo více než 95 % dospělé populace, může právě každý takový člověk pásovým oparem onemocnět.
Pásový opar, projevující se vyrážkou, se může vytvořit na libovolném místě, na kterém jsou nervy propojeny s kůží. Nejčastěji bývá proto postižena oblast podél jedné strany zad, boků nebo též obličeje. Vyrážka může při pásovém oparu trvat až třicet dnů. Bolest doprovázející pásový opar je popisována jako ostrá, vystřelující a pulsující. Průběh hojení často doprovázejí nepříjemné pocity. Vyrážka může být rovněž nezvykle citlivá na dotek. Proto bývá v některých případech toto onemocnění též důvodem pracovní neschopnosti.
Nejčastější komplikací pásového oparu je postherpetická neuralgie. Jedná se o nervovou bolest, která může přetrvávat měsíce nebo i roky po zhojení pásového oparu. Přitom riziko postherpetické neuralgie roste dále s věkem. Virus, který vyvolává plané neštovice, nikdy lidské tělo neopustí. Zůstává v jeho nervovém systému a může se znovu objevovat a způsobovat pásový opar. Přitom není zrovna snadné určit, kdy se tak stane, ale skutečností zůstává, že pásový opar ohrožuje více než 95 % dospělé populace, přičemž po dosažení věku nad padesát let riziko rozvoje onemocnění ještě významně roste.
(vel)
DODATEK
Pásovým oparem onemocní až třetina lidí. Onemocnění, u něhož není možné předpovědět, jak závažný průběh bude mít, může udeřit kdykoliv a bývá velmi bolestivé.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277028
DnesDnes139
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1483
Tento měsícTento měsíc9277

Partnerské weby