Každý typ pokožky potřebuje jinou péči. Jaká je pro vás optimální, můžete zjistit jednoduchým testem. Nejdříve obličej důkladně omyjte teplou vodou, osušte, ale nekrémujte. Po hodině na celou plochu obličeje přiložte jemný hedvábný papír nebo

kosmetický kapesníček, dobře přitiskněte a obtisk si proti světlu prohlédněte. Pokud na kapesníčku neshledáte žádné stopy po kožním mazu, máte normální pokožku. Je dobře prokrvená, bez viditelných žilek, funkce mazových a potních žláz je vyrovnaná, a proto je odolná proti vlivům životního prostředí i počasí. Jestliže se na kapesníčku objevily mastné skvrny, zvláště v oblasti čela, nosu a brady, jedná se o smíšený typ pleti. I když na první pohled jeví příznaky normální pleti, střed obličeje bývá mastný, ale pokožka kolem očí, na tvářích bývá suchá a snadno se na ní tvoří vrásky. Skvrny na mnoha místech kapesníčku jsou jednoznačným signálem, že jde o mastnou pleť. Na pohled je mastná a lesklá, se zvětšenými póry. Někdy může velmi citlivě až alergicky reagovat na některé kosmetické přípravky. Beze skvrn na testovacím papírku se vyznačuje pleť suchá. V mládí bývá pěkná, je však velmi citlivá na zevní vlivy, brzy se na ní vytvoří vrásky.

Takřka bezproblémová je péče o normální typ pokožky, která se sama a rychle regeneruje, bez razantnějších zásahů. Ocení příjemnou relaxaci v podobě občasných masek a zábalů. Dobře jí udělá například pomerančový zábal, který má vysokou vyživovací schopnost. Připravte si šťávu z poloviny pomeranče, jednu lžíci cukru, jednu lžíci oleje z pšeničných klíčků a jeden žloutek. Žloutek utřete s cukrem, přidejte olej a pomalu zašlehávejte šťávu z pomeranče. Směs ohřejte, naneste na připravený mul a nechte na obličeji působit dvacet minut. Poté smyjte teplou vodou.

U mastné pleti je nutné dbát se zvýšenou pozorností na neustálou čistotu, ošetřovat ji pleťovou vodou i několikrát denně. Na den i noc se používají speciální lehké, nepříliš mastné krémy. S přebytečným tukem si poradí třeba maska z pivních kvasnic. Tři lžíce pivních kvasnic smíchejte se lžící medu a mlékem, aby vznikla roztíratelná pasta. Pak ji naneste na obličej a krk a nechte působit alespoň čtvrt hodiny.

Suchý typ pokožky potřebuje dodávat vlhkost. Důležité je ji při čištění zbytečně neodmašťovat ani nepodráždit razantním třením. V péči budou nepostradatelné kvalitní mastnější a hydratační krémy na den i noc. Na počínající vrásky můžete vyzkoušet medovo-tvarohovou masku, která má současně vysokou vyživovací schopnost a omlazovací účinky. Potřebujete dvě kávové lžičky medu, tři lžíce tvarohu a jeden žloutek. Suroviny dobře promíchejte a naneste štětcem na tvář. V tomto případě můžete aplikovat i do okolí očí. Masku nechte působit dvacet minut a pak smyjte vlažnou vodou.

(map)

RADA SPIRITU

Masku na tvář připravujte vždy čerstvou, z kvalitních surovin. Nanášejte na dobře očištěnou pleť a dodržujte předepsanou dobu působení.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275964
DnesDnes419
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden419
Tento měsícTento měsíc8213

Partnerské weby