Kvalita vlasů je dána především geneticky, takže naše možnosti zlepšit je jsou omezené. Ovšem každá těžká choroba či jakékoliv psychické trauma se na vlasové kštici okamžitě pozná. Příkladem jednorázového traumatu může být porod. Po něm často ženám vypadá spousta vlasů. Jediné, co pomůže, je vyčkat. Vlasy rostou ve třech fázích a půl roku pro obnovení původní kštice není nijak dlou há doba, spíše je nutné počítat s rokem.

Svádět problémy s vlasy jen na stres ale nelze. Lékařům napoví laboratorní vyšetření krve. Může totiž jít o skrytou vnitřní chorobu. Padání vlasů někdy bývá průvodním znakem onemocnění štítné žlázy, následkem systémových chorob, infekčních onemocnění, ale také užívání některých léků, například cytostatik. Vlasy mohou padat i při drastických odtučňovacích kúrách.

Když se lékařům nepodaří vyšetřením nalézt příčinu a nejsou známy ani jiné vnější důvody vyjma stresu, nezbývá nic jiného, než vyčkat obnovení vlasového porostu. Nový růst lze podpořit užíváním vitaminů a minerálů, želatiny. Dermatolog může předepsat i místně aplikované preparáty, které zvětšují prokrvení pokožky a tím zlepšují výživu vlasových kořínků.
Kdo prokazatelně není nemocný, může se pokusit zlepšit kvalitu svých vlasů s pomocí dobrého kadeřníka. Jindy může být příčinou ztráty vlasů špatná skladba jídelníčku. Kdo ve stresu zapomíná pravidelně jíst nebo se živí bez rozmyslu tím, co je rychlé, trpí leckdy nedostatkem důležitých látek, které růst vlasů podporují. Také nedostatek tekutin se na vlasech negativně podepisuje.
(vba)

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204353
DnesDnes78
VčeraVčera565
Tento týdenTento týden78
Tento měsícTento měsíc14103

Partnerské weby