Kouření na světě zabije víc než pět milionů lidí za rok, tabák je zodpovědný i za úmrtí jednoho dospělého z deseti a až polovina současných kuřáků zemře na nemoci zaviněné právě tabákem. V Česku kouří asi třetina populace a v důsledku kouření u nás umírá osm náct tisíc lidí ročně. Je smutné, že začíná přibývat mladistvých kuřáků, ve věku mezi patnácti až osmnácti lety kouří téměř polovina mladých lidí.

Nikdo, včetně kuřáků, zřejmě nepochybuje o tom, že kouření je nezdravé. Mezi několika tisíci chemikáliemi tabákového kouře je skoro stovka těch, které mohou vyvolat rakovinu. Například oxid uhelnatý, který vzniká přímo při nedokonalém spalování tabáku, vytěsňuje kyslík z vazby na červené krvinky, takže znemožňuje jeho přenos do tělesných tkání. Kyslík se tak v dostatečném množství nedostává do životně důležitých orgánů. Kuřák za svůj život nashromáždí až 3,5 kilogramu dehtu, který obsahuje spoustu jedovatých látek, z nichž celá řada je rakovinotvorná. Cigarety mohou být kontaminovány velkým množstvím různých druhů bakterií, z nichž některé jsou považovány za patogenní pro člověka a způsobují infekce dýchacího ústrojí a zažívacího traktu. Kouření také způsobuje vylučování stresových hormonů, takže kuřáci mají prokazatelně vyšší hladinu stresu a hůř stres prožívají. Dlouhodobé kouření může vést až k depresím. Bylo zjištěno, že až šedesát procent pacientů s depresí kouří, schizofreniků kouří dokonce asi osmdesát procent nemocných. Z toho vyplývá, že neexistuje část lidského těla, žádný systém, který by zůstal kouřením neovlivněn.

Přitom přestat s kouřením chce sedmdesát až osmdesát procent lidí. Kdo přitom vyhledá odbornou pomoc, má asi třicetiprocentní šanci, že se mu to podaří, bez podpory specialisty se to podaří asi jen třem procentům kuřáků. Pomocnou ruku podají odborná centra léčby závislosti, kterých je u nás téměř třicet.
(jam)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277919
DnesDnes454
VčeraVčera576
Tento týdenTento týden2374
Tento měsícTento měsíc10168

Partnerské weby