"Při čtení se neobejdu bez brýlí. Je možné tuto vadu odstranit laserem? V jakém případě by mi mohl laserový zákrok pomoci, kolik dioptrií s ním lze odstranit?" chce vědět čtenářka Anna D. z Pelhřim ova.
Potřeba brýlí na čtení a práci zblízka po čtyřicátém roce věku, tak zvaná vetchozrakost není oční vadou v pravém slova smyslu. Je projevem přirozeného stárnutí oka a ztráty jeho schopnosti akomodace - zaostřování do blízka. Tato schopnost klesá průběžně již od dětství, což se projevuje vzdalováním tzv. blízkého bodu (tj. nejbližšího místa před okem, které ještě dokáže vidět ostře). Po čtyřicátém roce věku života se vzdálenost blízkého bodu posunuje zhruba na třicet pět až čtyřicet centimetrů od oka a pacient začíná mít obtíže při čtení a práci zblízka.

Jednoznačně nejmodernější metodou pro řešení krátkozrakosti, nižší dalekozrakosti a astigmatismu je typ zákroku Lasik. Jejím principem je vytvoření tenké lamely na vrcholu rohovky a provedení její modelace. Hojení oka po tomto zákroku je velmi rychlé a prakticky bezbolestné. Zraková rehabilitace trvá několik hodin až dnů. Ovšem ne každý zájemce je pro laserový zákrok vhodným kandidátem. Existují totiž patologické stavy oka, u kterých ho není možné provádět.

Důležitými kritérii jsou celkový stav pacienta, jeho věk, onemocnění, s nimiž se léčí, a také léky, které užívá. To vše by totiž mohlo hojení rohovky po zákroku komplikovat. Podmínkou je věk minimálně osmnáct let, stabilita vady, to znamená, že se minimálně jeden rok nezhoršuje a také nepřítomnost závažných očních či celkových onemocnění, které by mohly ovlivnit průběh zákroku nebo pooperační hojení.

Kolik dioptrií lze laserovým zákrokem odstranit, závisí především na typu vady a tloušťce rohovky konkrétního pacienta. Podstatou laserového zákroku je odpaření určité vrstvy rohovkové tkáně a tím i její ztenčení. Aby byl zákrok bezpečný a oko nebylo po operaci oslabené, nelze rohovku zákrokem ztenčit příliš. Tloušťka rohovky tedy hraje zásadní roli při rozhodování, kolik dioptrií lze u konkrétního pacienta bezpečně odstranit. Průměrná tloušťka rohovky v centrální části, kde je nejtenčí, se pohybuje kolem 550 mikrometrů. V těchto případech lze odstraňovat krátkozrakost asi do -9 dioptrií, u pacientů s vysokou vadou a tenkou rohovkou je bezpečnější provést pouze částečné snížení vady, eventuálně volit jinou metodu zákroku. U dalekozrakosti jsou možnosti odstranění vady podstatně omezenější. Laserové zákroky se doporučují pouze u nižších vad do asi +3,0 dioptrií, u vyšších vad je vhodnější volit jinou metodu refrakčního zákroku.
(vos)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318081
DnesDnes735
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2885
Tento měsícTento měsíc25007

Partnerské weby

apartman banner