Obezita znamená nadměrné množství zásobního tuku v našem těle. Není to jenom nadměrná váha k určité výšce postavy, neboť váha může být způsobena i silnou kostrou či nevyvinutými svaly. Nadměrné tukové zásoby se ukládají především pod kůži a to u někoho rovnoměrně po celém těle, u jiného zejména na bocích, břiše a stehnech. Přiměřené množství tuku je normální jako zásoba na doby jeho potře by v případě hladovění, nemoci a podobně, ale nemělo by přesáhnout dvacet procent celkové váhy. Co je navíc, může způsobovat ortopedické vady jako ploché nohy, ohnutá záda, vbočená kolena a podobně. Dříve nebo později mohou vzniknout kloubní obtíže, různé deformace, záněty, z nichž vyplývá určitá tělesná neohebnost, jisté fyzické omezení, problémy, které snižují celkově kvalitu života.

Příčiny obezity mohou být různé. Z počátku je obezita příznakem některé poruchy, nemocí se stává pro své následky a komplikace. Jednou z nejčastějších příčin jsou důvody genetické - vrozené, zděděné. Trpí-li oba rodiče obezitou, jsou jejich potomci v osmdesáti procentech také obézní. Je-li obézní jeden z rodičů, postihuje obezita děti asi ve čtyřiceti až pětačtyřiceti procentech.

Dědičnost nelze brát jako omluvu pro obezitu, a to zvláště v raném věku u dětí. Nejčastější příčinou obezity je větší příjem energie v potravě, než-li jaký se vydá na základní přeměnu látek, na růst, práci a pohyb. Většina obézních však nemá dost pevné vůle regulovat množství potravy a překonávat vlastní pohodlnost. Ke snížení nadváhy se často užívají různé zaručené diety, drastické omezování stravy, hladovění či polykání tabletek a potravinových doplňků na hubnutí. Lékaři však před příliš rychlým zhubnutím varují, jelikož člověk, který léta přibývá na váze, nemůže očekávat zázraky za několik týdnů. Hubnutí bez ohrožení zdraví trvá několik měsíců. Nejlepším prostředkem je celková změna životosprávy, vyvážená strava a postupné zvyšování tělesné námahy, která by měla denně zabírat až šedesát minut denně. Námaha musí být přiměřená věku, zdravotnímu stavu, otylý člověk by měl rekreačně sportovat. Jak uvádějí výsledky některých výzkumů, dlouhodobé snížení hmotnosti snižuje úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění o devět procent, na cukrovku o čtyřiačtyřicet procent a riziko úmrtnosti na některé nádorové onemocnění klesá o sedmatřicet procent.
(pru)

DODATEK
Obezita není jen estetický problém, ale především zdravotní. Přímo ovlivňuje činnost srdce a cévní systém, zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby, přispívá k jiným závažným chorobám, jako je například cukrovka a další.

FOTO: SHAKESPEARESISTER.BLOGSPOT.COM
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148974
DnesDnes531
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden3242
Tento měsícTento měsíc16789

Partnerské weby