Jak bylo zjištěno, jedna polovina obyvatel Evropy má nedostatečný příjem jodu. Nejvíce jsou ohroženi, kromě lidského plodu, děti do tří let, dospívající mládež, těhotné ženy a kojící maminky. Jód je nezbytný pro tvorbu hormonu štítné žlázy, která řídí v každé buňce přeměnu základních živin na energii. Hormon tyroxin zajišťuje správný růst a vývoj všech tkání a orgánů, funkci mozku, nervů, svalů a rozmnožo vacích orgánů. Právě pro vyváženou tvorbu hormonů je nutný dostatečný přísun jodu.

Hypertyreóza
Jde o zvýšenou funkci štítné žlázy. Obvykle se projevuje nadměrným vypadáváním vlasů, lomivými nehty, zvýšenou únavností, hubnutím, průjmy, pocity napětí, nervozitou, vysokým krevním tlakem. Na vzniku této choroby se podílí genetické dispozice, může však jít o autoimunitní poruchu, při níž štítnou žlázu napadají protilátky, což způsobuje nadměrnou tvorbu hormonů. Diagnózu potvrdí lékař pohmatem, krevní testy a sonografické vyšetření. Léčba spočívá většinou především v upravení funkce štítné žlázy léky

Hypotyreóza
Je-li nedostatek jódu, dochází ve štítné žláze k malé produkci hormonů, které tělo nutně potřebuje, a to bývá nejčastější příčinou zbytnění a zauzlování štítné žlázy, pak vzniká struma, lidově vole. Za počátečními příznaky špatné funkce štítné žlázy mohou být zvýšená únava, nesoustředěnost, zpomalené reflexy, studené končetiny, suchá kůže, častá zácpa, bušení srdce.

Příznaky snížené funkce štítné žlázy - hypotyreózy - jsou nenápadné, často se připisuje stárnutí. Při ní se objevuje zimomřivost, apatie, větší spavost, snížená duševní i tělesná výkonnost, kůže i vlasy jsou suché, lomivé, ve zvýšené míře vypadávají., sklon přibývat na váze. Častým příznakem bývá zácpa, poruchy menstruačního cyklu se silným krvácením, objevuje se zvýšená hladina cholesterolu. U léčby hypotyreózy je nutná náhrada určitých hormonů, které se užívají formou tablet.

Aby štítná žláza dobře pracovala, je nutné konzumovat dostatečného dávky jódu. Největší zdroj jódu najdeme především v rybím mase - treska, makrela, losos, hejk, mořská štika, pstruh, platýz, kapr, plody moře, mořské řasy, v soli obohacené jódem, slunečnicových semenech, kešu oříškách, česneku. Podle některých odborníků je pro dobrou funkci štítné žlázy nevhodná brukvovitá zelenina., jako například kapusta, květák, brokolice či kapusta, neboť obsahuje glukosinoláty, jež narušují vstřebávání jódu a tyreoidální funkce. (pru)

DODATEK
Štítná žláza v dolní části krku produkuje hormon tyroxin, který dohlíží na rychlost látkové výměny- metabolismus - v tkáních.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183378
DnesDnes187
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2408
Tento měsícTento měsíc10317

Partnerské weby