Žlučník slouží k uskladnění žluči, která má důležitou úlohu při trávení tuků. Hlavní roli při vzniku žlučových kamenů hrají změny ve složení žluči. Žluč se může tak zahustit, že se cholesterol vysráží do krystalků, které jsou základem pro vznik kam enů. Žlučové kameny se vyskytují více u žen, postihují je až pětkrát častěji než muže. Postižené bývají zejména obézní ženy. Sklony k tvorbě kamenů jsou dány geneticky, ale i stravovacími návyky. Ty jsou schopné zvrátit tvorbu kamenů. Křen pozitivně povzbuzuje činnost jater a žlučníku. Léčivý je jen syrový křen a je vhodná jeho častější konzumace. Lidoví léčitelé doporučují polévkovou lžíci nastrouhaného křenu smíchat se lžící medu a tuto směs užívat pokud možno denně na lačný žaludek. Dále křen můžeme využít při nechutenství, ledvinových kamenech, kašli, chrapotu a chudokrevnosti.

Co vám ještě pomůže?
Chcete-li zabránit tvorbě žlučových kamenů, jezte více zeleniny. Bylo prokázáno, že milovníci zeleniny a vegetariáni mají žlučových kamenů méně. Jezte celozrnné potraviny, neboť obsažená vláknina pomáhá budovat imunitu proti žlučovým kamenům a má schopnost vázat žlučové kyseliny. Tak je odstraňuje z organismu a zabraňuje jejich nadměrné koncentraci ve žlučníku. Bylo prokázáno, že pravidelná konzumace ořechů snižuje riziko žlučových kamenů až o třicet procent. Mnohé výzkumy potvrzují, že dostatečné množství vhodných tekutin přijatých během dne pomáhá předcházet vzniku žlučových kamenů.

Možná nevíte, že…
… přísná redukční dieta s rychlým úbytkem na váze a vynechávání snídaní napomáhá vzniku žlučových kamenů.
… u žen středního věku je i malá nadváha pro vznik žlučových kamenů velkým nebezpečím. Bylo prokázáno, že ke žlučovým kamenům jsou obézní ženy šestkrát náchylnější než ženy s normální hmotností.
… chronickou zácpu je možné považovat za jeden ze signálů tvořících se žlučových kamenů.
(jam)

DODATEK
Z lidového léčitelství pochází recept, že citronová šťáva smíchaná s olivovým olejem pomáhá rozpouštět žlučové kameny.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2183373
DnesDnes182
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden2403
Tento měsícTento měsíc10312

Partnerské weby