Sotva pominul strach ze záludné prasečí chřipky, objevila se nová odolná superbakterie. Na svém místě má už i lidskou oběť, po operaci se v Pakistánu nakazil Belgičan. Další nakažené hlásí Austrálie, USA, Velká Bri tánie a Kanada.

Nová bakterie je velmi zákeřná, produkuje enzym NDM-1, který paralyzuje molekuly antibiotik. Tím pádem nezabírají (respektive zabírají jen dva původně speciální druhy) a superbakterie se stává neléčitelnou. Vědci i zdravotníci shodně tvrdí, že nakažených mohou být už tisíce, ale neví se o nich. Potíž je v tom, že odolnou bakterii odhalí jen pracoviště s nejmodernější technikou. Nejčernější vize hovoří o nové metle lidstva, to kdyby enzym NDM-1 začaly produkovat i jiné bakterie se snadnou přenositelností.

Stejné obavy panují i u takzvaných retrovirů. Ty neočekávaně a nevyzpytatelně opustí své přirozené prostředí výskytu a napadnou člověka. Tak jako se to stalo u virů HIV, Ebola či Marburg. Jsou velmi zákeřné, na počátku připomínají chřipku, podobné jsou i potíže nakažených pacientů. Na pozdější zásah už nemá organismus dost sil, smrt může během několika týdnů nebo i dnů. Ebola, zřejmě nejsmrtonosnější dosud známý vir, se chovala také velmi podivně. Střídavě se objevovala a mizela ve střední Africe, později udeřila v Zairu, nakonec se opět stáhla.

Odborníci dodnes neobjevili záhadný původ tohoto nebezpečného viru. Hrozí i další viry z pralesů – Junin, Ato či „lesní viry“ Kyasanur, Machipo a Zera. Někdy je jejich výskyt velmi vzácný, jako u viru Sabia a u podivných krvácivých horeček z oblasti Konga. Zlikvidovat viry mimo živý organismus jde poměrně jednoduše, horší je, když zaútočí, potom jsou prakticky neovladatelné. Pokud si vymění genetický materiál s lidským DNA, vzniknou superviry, které mohou zlikvidovat až třetinu lidstva. Jsme snad figurkami v záhadném „božím plánu“, pokusní králíci mimozemšťanů? I tato otázka padla na jistém lékařském kongresu. Pořadatelé museli půl hodiny uklidňovat pobouřené zdravotníky a dotyčného tazatele vyvést ven. Vidíte, jak citlivé téma to je!
(sun)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169477
DnesDnes80
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden727
Tento měsícTento měsíc15653

Partnerské weby