Nachlazení a infekce mohou sice vést k onemocnění, ale nemusí. Především záleží na tom, abychom nemoc v pravém okamžiku vhodnými opatřeními potlačili hned v zárodku. I bez našeho přičinění nasazuje tělo své obranné síly proti zárodkům infekce. Rýmou se snaží zárodky odplavit, kašel je má vyhnat, stoupání teploty je obrannou reakcí na choroboplodnou činnost bakterií. Ale to, že tělo musí už k obr aně mobilizovat takové prostředky, je znamením, jak dalece se choroboplodné látky vyvinuly a jak je důležité, abychom přišli svému tělu na pomoc.

Nejúspěšnější je potní kúra, kterou je vhodné započít hned v den prvních známek onemocnění. Můžete-li, začněte horkou lázní. Teplota by měla mít zprvu asi 37 až 38 stupňů Celsia, pozvolna přiváděnou horkou vodou můžeme teplotu stupňovat až asi na 41 stupňů Celsia. Pokud ji dobře snášíme, ještě o něco více. Po koupeli třeme tělo ručníkem a pak jdeme dobře zabaleni do postele. V posteli vypijeme horký nápoj (lipový nebo bezový čaj, horké podmáslí, čaj z heřmánku a podobně), přikryjeme se až po špičku nosu a vydržíme v potu, který obyčejně velmi silně vyrazí, nejméně jednu hodinu.

Kdo si nemůže dopřát horkou lázeň, nahradí ji například úplným zábalem. Na prostěradlo se položí vlněná pokrývka, druhé prostěradlo se namočí v horké vodě, vyždímá, pacient se do toho rychle zabalí od hlavy až k patě a přikryje další vlněnou přikrývkou. Pak se přes něj položí peřina. Účinnost tohoto zábalu se zvýší jako při teplé lázni horkým nápojem a práškem na pocení. Teprve když výron potu ochabl, ale nejdříve hodinu po lázni nebo po zábalu, vytřeme tělo silně až do sucha, postižený dostane suché prádlo a nyní má následovat spánek.
(ryp)

DODATEK
Lidé se srdečním onemocněním, cukrovkou a také lidé se zvýšeným krevním tlakem by se měli v případě, že horečka neklesá, obrátit na lékaře ihned, protože pro ně není potní zábal vhodný.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2166589
DnesDnes495
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2389
Tento měsícTento měsíc12765

Partnerské weby