Rýma je vlastně zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se šíří často do okolí, to znamená na oční sliznici, do hltanu, hrtanu, někdy i do oblasti vedlejších nosních dutin. Příčinou ve většině případů bývá celkové prochlazení. U celé řady jedi nců dochází k prochlazení oblasti vlasaté části hlavy, svoji roli sehrává přítomnost určitých virů a mikrobů, které dráždí nosní sliznici a vyvářejí tak větší produkci obranného hlenu.

S oblibou se tvrdí, že rýma se zahojí bez léčení za jeden týden, kdežto lékař ji léčí po dobu sedmi dnů. A zde homeopatie ukazuje svou přednost a skutečnost, že nejde o placebo efekt, když zkušený homeopat dokáže nasadit správný homeopatický lék a akutní rýma doslova vymizí do dvou dnů.

Homeopatické léky uplatňující se i při urychleném hojení rýmy jsou:
a) Allium cepa (cibule) je vhodný lék v případě tekuté rýmy, kdy vytéká z nosních dírek vodnatý pálicí sekret, obdobně jako při loupání cibule. Tento vznik rýmy má původ ve vlhkém počasí a hlavně nachlazení. Takto trpící jedinec touží po čerstvém vzduchu, dělá mu dobře chladná místnost. Někdy rýma sestoupí na horní cesty dýchací, pak je provázena drsnějším hlasem, kašlem, nosní dírky mohou být oteklé a na pohmat bolavé. Allium cepa je také dobrý lék při senné rýmě.
b) Sabadilla (rostlina sbadila lékařská) je lék uplatňující se při záchvatovém kýchání, svědění na měkkém patře, z počátku je rýma řídká, za dva dny dosti hustá. Předchází jí nachlazení a ještě častěji alergie na různé pyly, různé druhy prachů, smog a roztoče. Nejhůře se postižený cítí v ranních hodinách, zejména při probuzení, rýmu zhoršuje také chlad a studená voda. Mohou se dostavovat bolesti v oblasti čela, rýma je provázená stálým slzením.
c) Nux Vomica (kulčiba dávivá) je lék, který se často předepisuje lidem, jež nedodržují zdravý životní styl (často se přejídají, pijí alkoholické nápoje, hodně kouří a podobně). Homeopat tento lék předepisuje v případě, kdy je rýma tekutá, střídavě se ucpávají nosní dírky, člověk je citlivý na chlad, ke zhoršení rýmy dochází při prožívaném psychickém napětí a při právě prožívaném větším stresu. Ke zhoršení, zvláště ke kýchání, dochází v ranních hodinách. Zlepšení rýmy se dostavuje působením tepla, například při pobytu ve vytopené místnosti.
d) Natrum muriaticum (kuchyňská sůl) se předepisuje lidem, kteří trpí tekutou rýmou, ucpaným nosem, kdy dochází navíc ke ztrátě čichu i chuti k jídlu. MUDr. Jan Miklánek
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2317702
DnesDnes356
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2506
Tento měsícTento měsíc24628

Partnerské weby