Kromě toho, že jsou křečové žíly nevzhledné, jsou varováním, že něco není v pořádku z hlediska krevního oběhu. Jde o velmi časté onemocnění, které v naší populaci ve věku třiceti až šedesáti let postihuje patnáct procent mužů a dvacet procent žen. U žen jejich riziko stoupá v těhotenství, a pokud mají zaměstnání, kde musí dlouho stát. Na vzniku křečových žil se do jisté míry podílí i děd ičnost.

Úprava stravy. Zvyšte příjem listové zeleniny, cibulovin (cibule, česneku, pórku a pažitky) a ovoce (jablek, hrušek, černého rybízu, hroznového vína a meruněk), dále celozrnných produktů včetně celozrnných těstovin a rýže. Je doporučováno pravidelně jíst grapefruity a citrony (nebo z nich pít čerstvě vymačkanou šťávu).
Léčebný česnek. Na oběhový systém působí pozitivně česnek. Přísloví říká: Kdo nemá česnek pod postelí, bývá často nemocný. Účinně působí léčivý česnekový med, který připravíme takto: 125 g nadrobno nakrájeného česneku zalijeme 180 g tekutého medu, dobře promícháme a necháme deset dnů uležet. Poté med ve vodní lázni nahřejeme, přecedíme a užíváme jednu lžíci třikrát denně.

Nepostradatelné vitaminy. Vitamin C posiluje kapiláry a vitamin E pomáhá zlepšit proudění krve do nohou a jiných periferních částí těla.

Léčivé byliny. Lidoví léčitelé na křečové žíly doporučují čaj z hluchavky bílé, šípků a kopřivy. Jinan dvoulaločný (gingo biloba) se v tradiční čínské medicíně hojně užívá k léčení mnoha zdravotních potíží, tedy i křečových žil.
Babiččina medicína. Pravidelná konzumace rajčat zlepšuje stav cév a kapilár a může tak přispívat k léčbě křečových žil. Ale kromě konzumace můžeme rajčata použít i na obklady. Zralá rajčata nakrájíme na plátky a položíme na rozšířené žíly. Každou hodinu je nahrazujeme čerstvými plátky, a to po dobu asi dvou až tří hodin. Tuto proceduru provádíme tři až čtyři dny.

Nezapomínejte na pohyb. Zvlášť vhodná je rázná procházka nebo plavání. Také chození naboso zlepšuje proudění krve a zároveň pomáhá procvičovat svaly na nohou. Snažte se nestát dlouhou dobu bez pohybu a pokud možno dávejte nohy do zvýšené polohy.

Zhubněte. Vzniku křečových žil napomáhá obezita, neboť negativně ovlivňuje odtok krve z dolních končetin. Proto je v každém případě nezbytné redukovat přebytečné kilogramy.
Léčivá koupel. Léčivě působí i lázeň proti křečovým žilám: smíchejte 30 g heřmánku pravého, 10 g listí vlašského ořechu a 10 g kořene puškvorce. Dvě polévkové lžíce směsi zalijte 500 ml vroucí vody, nechte stát a nalijte do vody ke koupání. Koupel by měla být teplá, nikoli však horká.

Sprchování. Proti křečovým žilám je účinná každodenní studená sprcha, vždy od chodidel směrem nahoru.

Masáž. Vyzkoušet můžete i lehkou masáž prsty od kotníků až po stehna (směrem k srdci), která napomáhá proudění krve.
(jam)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279265
DnesDnes380
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3720
Tento měsícTento měsíc11514

Partnerské weby