Většina lidí se stále ještě domnívá, že je vnitřek uší potřeba pravidelně čistit, aby zůstaly zdravé. Jenže ve skutečnosti mají uši samočisticí schopnost a člověk do tohoto procesu vůbec nemusí zasahovat. Podle závěrů American Hearing Research Foundation je dokonce tato

snaha škodlivá a zbavuje zvukovod samočisticí schopnosti. Ve zvukovodu, který je součástí vnějšího ucha, jsou totiž nečistoty a maz vypuzovány směrem ven. Pokud si však ušní maz zatlačíte vatovou tyčinkou dovnitř, vznikne jakási zátka, které se samo ucho už zbavit nedokáže, protože se velké množství mazu nahromadí v úzké části zvukovodu. Důsledkem mohou být nejen "zalehlé" uši, zhoršený sluch, svědění zvukovodu, ale i zánět. Podle odborníků byste si uši měli čistit maximálně cípem látkového ubrousku, ale rozhodně nestrkat do zvukovodu vatové tyčinky, sirky omotané vatou a jiné drobné předměty, které jen posouvají maz hlouběji.

Jednou z nejčastějších příčin bolesti uší je zánět čelistního kloubu. Tento drobný kloub umožňuje pohyb úst, příjem potravy, žvýkání či mluvení. Vzhledem k tomu, že těsně sousedí s uchem, často se zánět kloubu či jakákoli jeho bolest projeví jako bolest v uchu. Odborníci například upozorňují na to, že při poškození chrupavky čelistního kloubu přichází pacienti k lékaři právě s bolestí ucha. Podle statistik britské lékařské společnosti Ear Care Services postihnou problémy s čelistním kloubem, jejichž následkem je bolest ucha, někdy v životě víc než šedesát procent lidí.

Pokud se vám začne zhoršovat sluch, nemusíte si toho nutně všimnout. Kvalita sluchu se totiž často zhoršuje pomalu a pozvolna. Existují sice určité signály, které by vás měly varovat, jako jsou například nutnost zesilovat rádio, problémy s porozuměním řeči ostatních, nutnost kladení doplňujících otázek, abyste pochopili, co vám chtěl druhý člověk říci, či problémy vést hovor po telefonu. Na druhou stranu například odborníci varují, že nedoslýchavé osoby často obviňují lidi ve svém okolí, že mluví nezřetelně, potichu, neartikulují a nechtějí si svůj problém připustit.                                                                                                                  

(ng)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2045459
DnesDnes94
VčeraVčera993
Tento týdenTento týden2991
Tento měsícTento měsíc19812

Partnerské weby