Necítíte se ve své kůži, když je venku pošmourno nebo přijde prudké ochlazení? Bolí vás klouby se změnou počasí? Nejste sami. Podle odhadů je na tom podobně 35 až 70 % lidí. Spojitost mezi atmosférickými změnami a zdravotním stavem zaregistroval už

slavný lékař Hippokrates. Tělesnou i psychickou kondici ovlivňuje jak teplota a vlhkost vzduchu, atmosférický tlak, síla vanoucích větrů, tak řada dalších meteorologických činitelů. Na podněty vnějšího prostředí reaguje každý organismus jinak. Malé děti ale mají potíže jen výjimečně. Hůře jsou na tom lidé nemocní, vyčerpaní, senioři, svou roli sehrává věk, pohlaví i zdravotní stav.

Pod vlivem změny počasí se mohou dostavovat bolesti hlavy, špatná nálada a deprese, malátnost, problémy s koncentrací, podrážděnost, potíže s krevním tlakem a jiné příznaky.

Při velmi rychlém oteplení si lidé s nízkým tlakem stěžují na otékající nohy, srdeční arytmii, klesající krevní tlak. Pokud se blíží tlaková níže, na obloze se kupí mraky a přichází déšť, někdo si stěžuje na únavu, špatnou náladu, jiný na astmatické potíže. I příchod suchého, nárazového nebo velmi prudkého větru se negativně odráží na fungování organismu. Může vyvolávat nervové napětí, závrať, vzestup krevního tlaku. S blížící se bouřkou například dochází k většímu vylučování serotoninu, což má za následek bolest hlavy. Vedro zatěžuje srdce a cévní systém.

Co proti tomu dělat? Lékaři doporučují zdravou životosprávu, pravidelný způsob života. Dbát o pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, dodržovat pitný režim. Organismus lze posílit také potravinovými doplňky s preparáty s obsahem hořčíku, vápníku, selenu, železa a draslíku. K dalším preventivním opatřením patří pravidelný pohyb, otužování, pobyt v přírodě, dechová cvičení, příjemná relaxace, posilování obranyschopnosti těla.

(es)

DODATEK

Na teplotní výkyvy jsou nejcitlivější lidé trpící srdečně-cévním onemocněním, ale také jedinci s oslabenou imunitou, po vážnějších úrazech a zlomeninách.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1972721
DnesDnes203
VčeraVčera871
Tento týdenTento týden1074
Tento měsícTento měsíc18326

Partnerské weby