Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Jejich společným rysem je zvýšená hladina krevního cukru (glykémie). Tato onemocnění vznikají v důsledku nedostate čného účinku inzulínu, a to buď jeho absencí (takzvaný diabetes mellitus 1. typu), nebo jeho zhoršeným působením (diabetes mellitus 2. typu). Na podkladě této poruchy metabolismu dochází k rozvoji pro diabetes charakteristických pozdních komplikací. Jde o postižení cév, očí, nervového systému, ledvin a dolních končetin.

Kdy se jedná o podezření ?
Diabetes mellitus se může projevovat značně nenápadně, takže může dlouhou dobu ( i několik let) probíhat nepozorovaně, aniž by si pacient všiml závažnějších obtíží. Prvním projevem pak mohou být až některé z diabetických komplikací (močová nebo kožní infekce, onemocnění dolních končetin). Většinou však pacienti pozorují žízeň, častější močení, noční močení, hubnou, jsou unaveni, pozorují změny zrakové ostrosti. V jiných případech se diabetes mellitus může projevit až vystupňovanou poruchou metabolismu, takzvaným diabetickým kómatem. Pro tento stav je charakteristická porucha vědomí (od spavosti až po hluboké bezvědomí), urychlené dýchání se zápachem dechu po acetonu, oschlá kůže a známky dehydratace organismu.

Jak se léčí?
Pro všechny typy diabetu je důležitým léčebným opatřením dodržování diety, u diabetu 2. typu s ohledem na častou přítomnost nadváhy zejména redukční dieta. U diabetiků 1. typu, tedy těch, kteří nemají dostatek vlastního inzulínu, je jedinou léčebnou metodou aplikace inzulínu, který je pro tyto nemocné život zachraňujícím lékem. Správný postup v léčbě diabetu přísluší lékaři diabetologovi.

Jak poznáte hypoglykémii a jak pomoci ?
Postižený se cítí malátný, potí se, třesou se mu ruce, špatně vidí, motá se, je zmatený, vypadá jako by byl opilý, může být i agresivní. Poměrně rychle může uvedený stav dospět do kómatu a vést i k smrti. Je nezbytně nutné postiženému podat okamžitě něco sladkého - ideální je sladký džus, bonbóny, čokoláda, sušenky. Pokud je již v bezvědomí, nesmí se podávat žádné jídlo ani pití, protože by to mohlo vést k udušení. Je potřeba rychle zavolat záchrannou službu a ta podá cukr ( glukózu) nitrožilně.
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318276
DnesDnes930
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden3080
Tento měsícTento měsíc25202

Partnerské weby

apartman banner