Faktory, které vyvolávají bolesti hlavy a migrénu, jsou velmi rozmanité, mohou k nim patřit určité druhy potravin, výkyvy hladiny krevního cukru, jaterní onemocnění, hormonální změny, nedostatek spánku, stres, změny počasí, znečištěné prostředí a podobně. Obecně lze říct, že bolest hlavy je obranným, varovným mechanismem poškození tkáně, a to nejčastěji zánětem, tlakem, teplem či chlad em. Různé tkáně jsou schopné vyvolávat bolestivé podněty velmi různou měrou, ale například mozek, přestože se jedná o velice citlivý a snadno zranitelný orgán, není prakticky vůbec vybaven nervovými vlákny vedoucími bolest a ani při značném poškození nebolí. Co nás ale dokáže velmi bolet, jsou mozkové pleny, tedy blány pokrývající a chránící povrch mozku a také vystýlající dutinu lebeční.
Další tkání, která je odpovědná za bolesti hlavy, jsou svaly a svalové úpony, a to především v oblasti týlní, ale i spánkové, méně již čelní a obličejové. Tyto bolesti trápí mnoho pacientů jakéhokoli věku.

Nepodceňujte signály těla

Každá bolest hlavy je jiná, potíže mohou být velmi rozdílné a vystopování jejich příčin velmi těžké. Za poznání souvislostí mezi bolestmi hlavy a dalšími zdravotními potížemi vděčíme tisíc let staré čínské medicíně. Je-li nějaký orgán v těle oslaben, nebo dokonce nemocný, pak je tok energie v příslušné energetické dráze změněn a na určitém místě může vyvolat bolesti. Pokud si uvědomíte, na jakém místě hlavy se bolesti vyskytují, a odhalíte možné příčiny, je důležité přírodními prostředky posílit činnost narušeného orgánu. Zjistěte, pokud možno přesně, na kterém místě hlavy se vaše bolesti vyskytují. Budete překvapeni, kolik možností přichází v úvahu.

Různé bolesti hlavy

Bolest v oblasti čela, především v oblasti obou čelních hrbolů, na spáncích, a při „bolestivém pocitu vlasů“ je možné usuzovat na poruchy žlučníku. Tyto bolesti se často dostavují u lidí, kteří jsou slabší, křehcí, zimomřivější a pomalejší. Vznikají z nadbytku sladkých potravin, nadbytku jižního ovoce a přemíry alkoholických nápojů, koření a podobně.

Bolesti na zevních stranách čela mohou mít souvislost se žaludkem. Bolesti v oblasti kořene nosu nebo na začátku obočí mohou souviset s močovým měchýřem.

Bolesti v oblasti očních dutin mohou být vyvolány trojklanným nervem.

Při bolestech nad ušima se pravděpodobně jedná o hormonální poruchy a zpravidla se objevují u žen. Bolesti po stranách uší mohou naznačovat hormonální poruchu či poruchu jater nebo žlučníku. Mohou vzniknout z tučné stravy, při nepravidelném nadměrném stravování. Působí-li bolest uvnitř ucha, může být příčinou infekce v uchu.
 

Bolesti v záhlaví, které leží poblíž středové čáry hlavy, souvisejí pravděpodobně s poruchou močového měchýře. Jsou-li více ke straně, pak se jedná o potíže žlučníku. Příčinou těchto bolestí může být stres, horko a strava bohatá na maso, sýry, uzeniny, vejce, sůl a podobně.
(žuk)
 

Poznámka redakce
Při bolesti hlavy doporučoval vyhlášený léčitel páter Ferda obklady z odvaru majoránky. Teplý obklad obtočte kolem hlavy. Doporučoval obklad třikrát po sobě zopakovat a vždy nechat působit dvacet minut.

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2147518
DnesDnes469
VčeraVčera604
Tento týdenTento týden1786
Tento měsícTento měsíc15333

Partnerské weby