Původ a pravděpodobně celá řada příčin rozvoje syndromu chronické únavy zůstává dodnes pro lékaře záhadou. Podivné dohady panují, i pokud dojde na stanovení diagnózy. Syndrom

 chronické únavy, který napadá nervovou soustavu člověka a postihuje jeho imunitní systém a další orgány, se totiž určuje vylučovací metodou. O co v případě syndromu chronické únavy jde? Velmi zjednodušeně řečeno o vážné psychické i tělesné vyčerpání, které však nevyřeší ani pořádný odpočinek. Stav lidí trpících tímto onemocněním se pak zhoršuje při sebemenší námaze. Pacienti si stěžují na přecitlivělost, bolest svalů nebo zhoršení funkce mozku, zapomínají a uvažování pro ně představuje neskutečnou námahu. Trpí poruchami spánku. Postrádají rovněž jakýkoli cit pro teplotu.
Syndrom chronické únavy postihuje lidi v každém věku. Začíná obvykle zničehonic, někdy po onemocněních připomínajících chřipku. Mnohem častěji se syndrom chronické únavy projevuje u žen. Někteří pacienti se mohou vyléčit během několika měsíců, jiným to trvá celé roky, další se nevyléčí vůbec. Aby syndrom chronické únavy lékaři mohli diagnostikovat, musí jím pacient trpět minimálně šest měsíců a nesmí mít pro vyčerpání žádný další důvod. Až do roku 1969, než syndrom chronické únavy klasifikovala Světová organizace (WHO), se onemocnění obvykle mylně zaměňovalo za mononukleózu nebo hypochondrii.
(ngn)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2307868
DnesDnes893
VčeraVčera1050
Tento týdenTento týden5004
Tento měsícTento měsíc14794

Partnerské weby