Nejrůznějšími vadami zraku trpí velké procento populace. Mohou mít různé příčiny. Navykli jsme si trávit dlouhé hodiny před televizní či počítačovou obrazovkou a to samozřejmě očím škodí. Některé vady vznikají na základě

 genetických dispozic, své udělá i hektický způsob života, stres či znečištěné ovzduší. Mezi nejběžnější dioptrické vady patří krátkozrakost a dalekozrakost, které lze odstranit některou z chirurgických metod.
„Podstatou zákroku excimer laserem je modelace rohovkové tkáně působením laserového paprsku. Ten dokáže po dopadu na povrch rohovky šetrně odstranit předem určenou velmi tenkou vrstvu tkáně. Energie laserového záření dokáže přerušit spojení mezi jednotlivými molekulami rohovkové tkáně, čímž dochází k jejich odpaření. Každý puls excimer laseru je tak schopen odstranit rohovkovou tkáň s přesností na 0,25 mikronu. Rozložení laserových pulsů řídí počítač přes clony a postupným snášením tkáně dochází k požadované změně zakřivení rohovky a tím i ke změně její optické mohutnosti,“ říká dr. Petr Novák z pražského Refrakčního centra.
Extrakce čiré čočky je další z možností řešení refrakční vady v dospělosti, především vysoké hypermetropie u pacientů po čtyřicátém roce věku. Podstatou zákroku je odstranění čiré lidské čočky a její nahrazení umělou nitrooční čočkou tak, aby byla odstraněna dioptrická vada oka. Operace se provádí prakticky stejně jako operace šedého zákalu - tj. odstranění čočky zkalené. Existuje možnost náhrady původní čočky čočkou monofokolání, kdy se následně pacient bez brýlí obejde na jednu ze tří vzdáleností, tedy na dálku, čtení nebo počítačovou vzdálenost.
(mav)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184110
DnesDnes355
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3140
Tento měsícTento měsíc11049

Partnerské weby