V prvé řadě se řídíme pokyny ošetřujícího lékaře, ale dobré je přečíst si i příbalový leták, v němž najdeme veškeré pokyny, jak ho správně užívat. Jestliže vám lékař předepsal užívání antibiotik, nikdy se léčba nesmí přerušit, i kdybyste už po prvních tabletkách pocítili výraznou úlevu. Léčebnou kúru je nutno dovést až do konce. Jinak hrozí, že se organismus přizpůsobí viru, který ho napadl, a pak ho zvládnout už bude mnohem obtížnější. Tento typ léků rozhodně nazapíjíme kávou nebo mlékem. Také džusy nejsou příliš vhodné, neboť obsahují ovocné kyseliny, které mohou u některých jedinců způsobit problémy s trávením. Ideální je obyčejná voda, nesycená minerálka nebo slabší černý čaj.
Tabletky nekousáme, polykáme je vcelku. Některá léčiva mají speciální obalovou vrstvičku, která zaručuje jejich vrstevnatost. Když ji narušíme, obsah se rozmělněním smísí a obsažené komponenty mohou ztratit svůj účinek.
V době antibiotické léčby se doporučuje i úprava jídelníčku. Příliš vhodné nejsou těžké, mastné, hodně kořeněné pokrmy, kyselé potraviny organismus zbytečně přetěžují a dráždí. Po dobu užívání těchto léků vyloučíme i konzumaci sladkostí a mléčných výrobků a samozřejmě alkoholu. Přednost dáváme tepelné úpravě pokrmů vařením nebo dušením. Po využívání antibiotik je naopak dobré do jídelníčku zařadit probiotické produkty, které se postarají o to, aby se střevní flóra rychle zregenerovala a udržela škodlivé i prospěšné bakterie v rovnováze.
Po dobu antibiotické léky se vyhýbáme pobytu na sluníčku, který může tělo nepřiměřeně unavit, vysilovat, ale také způsobit alergickou reakci.
(mv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169477
DnesDnes80
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden727
Tento měsícTento měsíc15653

Partnerské weby