Jak poznáme, že jde o chorobné vypadávání vlasů? Z. K., Plzeň
Po umytí vlasů sbíráme čtyři až pět dnů vypadané vlasy. Norma je do 120 vlasů za den. Je to typicky mužské onemocnění. U žen se vyskytuje vzácněji a omezuje se na zten čení vlasů na čele a temeni. Každá alopecie není beznadějně nevyléčitelná. Záleží na jejím druhu.

Seboroická alopecie je nejčastější formou padání vlasů. Začíná „vysokým čelem“, tj. postupným ubýváním vlasů na čele a temeni, až zůstanou vlasy jen na dolním okraji spánků a týla. Vyskytuje se především u mužů, mívá rodový výskyt, začíná již mezi dvacátým až třicátým rokem. Nejprve se objevuje zvýšená tvorba mazu a lupů, vlasy se stávají tenčími a vypadávají. Kůže v daném místě je hladká a lesklá.

Alopecia areata je lysivost vlasové pokožky, projevující se jedním či více kruhovitými lysými ložisky o průměru několika centimetrů. Ložisko je ostře ohraničené a kůže je bez známek zánětu. Kromě kštice se u mužů občas vyskytuje i na bradě. Ložiska se obvykle postupně zvětšují a splývají. Po léčbě se nejprve v ložisku objeví nepigmentované lanugo - jemné vlásky, teprve později normálně zbarvený vlas.

Z hlediska trvání jsou alopecie přechodné a trvalé. Přechodné bývají toxického nebo infekčního původu. Z léků je to například dlouhodobé podávání léků proti srážení krve - například dikumarolů nebo heparinu. Známé je vypadávání vlasů po protinádorových lécích. Z infekčních nemocí je známé vypadávání vlasů u břišního tyfu a přijíce, bývalo i u těžkých forem tbc,. Může ale nastat i po těžké chřipce. Častá je alopecie u lupénky. Zajímavé je, že tah a tlak – tedy mechanické vlivy – mohou někdy rovněž vést k alopeciím. Trvalá alopecie vzniká nejčastěji následkem kožních nemocí, které způsobují odumření vlasového váčku. Jako příklad jmenujme varioliformní akné, lupus erytematodes, plísňové onemocnění – favus. Z fyzikálních vlivů je to rentgenové poškození.
MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318059
DnesDnes713
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2863
Tento měsícTento měsíc24985

Partnerské weby

apartman banner