Čeští stomatologové potvrzují, že se s parodontózou potýká poměrně vysoké procento populace. A kořeny tohoto onemocnění sahají obvykle do dětských let pacientů, souvisejí s nedostatečnou péčí o chrup. Nebezpečím, které nelze podceňovat, jsou častější záně ty nebo krvácení dásní, odhalování zubních krčků atd. Proti krvácení dásní se osvědčila přeslička rolní, kdysi se kombinovala hojně s mátou, mochnou husí, šalvějí, řapíkem nebo heřmánkem. Naše babičky užívaly na záněty dásní a příznaky počínající parodontózy úspěchem tyto bylinné lektvary:

+ Protizánětlivý bylinný odvar: Smíchá se jedna polévková lžíce sušené natě přesličky, jedna šalvěje a jedna vrchovatá lžíce máty. Bylinky se přelijí půl litrem vroucí vody a nechají ještě krátce přejít varem. Pod pokličkou se odvar louhuje asi 15 až 20 minut, následně se přecedí. Je vhodné používat ho ještě teplý, ale v průběhu dne se užívá i vychladlý, neohřívá se. Několikrát denně se podrží odvar v ústech - nepolyká se, je určen jen k výpachům ústní dutiny.

+ Ústní voda pro prevenci i léčbu parodontózy: Smíchají se dvě lžíce sušené šalvěje (případně tři lžíce čerstvé), jedna lžíce heřmánku, jedna lžíce yzopu. Byliny se přelijí půl litrem vroucí vody, vše se ještě krátce povaří. Louhuje se pod pokličkou do vychladnutí, teprve pak se přecedí. Používá se k výplachům úst ráno a večer, vždy po čištění zubů.
(xar)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2310477
DnesDnes83
VčeraVčera869
Tento týdenTento týden952
Tento měsícTento měsíc17403

Partnerské weby