Zápachem z úst trpí až osmdesát procent dospělých. Co zatím je? Zdravotníci si již dlouhou dobu uvědomují, že páchnoucí dech může být známkou špatného zdraví. Jaké bývají nejčastější příčiny? Na vině může být cukrovka, brániční kýla, chronická gastritida, jaterní choroby, kouření tabáku, některé druhy rakoviny, onemocnění dásní, špatný stav chrupu, pití alkoholických nápojů, rány v ústech po chirurgickém zákroku, říhání, selhání ledvin, sucho v ústech, zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin, zubní vady.
Francouzský chemik Antonie Laurent Lavoisier vynalezl testovací zařízení, s jehož pomocí bylo možné zkoumat složky lidského dechu a od té doby vědci jeho vynález vylepšili. Bylo zjištěno, že hlavním původcem nepříjemného dechu je sirovodík a metylmerkaptan, tyto plyny našemu dechu dodávají pach, který se podobá pachu tchoře.
Lidská ústa jsou domovem více než tři sta deseti druhů bakterií a teplo a vlhko v ústech tvoří to nejlepší prostředí, aby se bakterie, které způsobují zápach, zdárně množily. Jak zápachu z úst zabránit? Nedá se prostě napravit tím, že budete žvýkat žvýkačku, nebo osvěžovat dech pomocí bonbónu. Pamatujte na to, že zkažený dech má velmi často původ v bakteriální činnosti v ústech, a proto jedním z důležitých úkolů, jak bojovat proti zkaženému dechu, je udržovat ústa čistá. Ale i jazyk potřebuje náležitou pozornost, pravidelnou očistu, neboť na něm můžete mít až miliony bakterií.
(eva)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2147528
DnesDnes479
VčeraVčera604
Tento týdenTento týden1796
Tento měsícTento měsíc15343

Partnerské weby