Někdy v sedmdesátých letech 20. století se v tehdejším Československu objevilo lékařské konstatování, že TBC - tuberkulóza plic, která patřila v minulosti k téměř nevyléčitelným nemocem, byla u nás prakticky vymýcena. Pokud se vyskytly nějaké ojedinělé případy, tak ty sem měly být údajně zavlečeny ze zahraničí. V souvislosti s tím byly vyzdviženy úspěchy našeho zdravotnictví, kterému se mělo jednou provždy podařit s tuberkulózou vypořádat. Zatímco od té doby uplynuly čtyři desítky let, začínají se na obzoru opět objevovat varovné zprávy, že "značná část světové populace je už opět infikována tuberkulózou." Podle toho by se mohlo údajně očekávat, že během dalších let kdysi už "odepsaná choroba" může zabíjet další množství lidí.
Světová zdravotnická organizace přitom zdůrazňuje, že tato obnovená pohroma by mohla být ještě rozšířenější a ničivější než AIDS. Tuberkulóza je velice nakažlivá, neboť se přenáší vzduchem. Ještě v prvních dvou desetiletích 20. století na ni vymíraly celé rodiny. Nyní je však opět na vzestupu, takže v některých částech Ruska i v dalších zemích se stala znovu epidemií.
Britští lékaři oznámili, že se objevily kmeny bacilu, které jsou navíc rezistentní na léky, neboť mnoho pacientů s tuberkulózou nedokončilo půlroční léčení antibiotiky. Díky tomu získávají bacily značnou odolnost, přežívají a mohou se dále šířit. Po všech předešlých úspěších v medicíně se to zdá až neuvěřitelné, ale tuberkulóza se znovu "hlásí o slovo."
(kov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2216269
DnesDnes122
VčeraVčera544
Tento týdenTento týden666
Tento měsícTento měsíc8794

Partnerské weby