K výrobě alkoholových tinktur používáme nejčastěji 40% alkoholové roztoky (slivovici, alpu, koňak a mnohé další koncentrované lihoviny). Do obsahu 500 nebo 1000 ml tohoto alkoholového macerátu přidáme patřičné množství nasušené léčivé byliny. Čím více dáme bylin, tím silnější vytvoříme extrakt. Drogu necháme vyluhovat po dobu dvou týdnů, nejlépe v tmavé místnosti při pokojové teplotě, někdy u určitých rostlin dáváme alkoholový macerát za okno na sluneční paprsky a necháme ho zde při vyšší teplotě také po dobu asi čtrnácti dnů. Záleží na druhu léčivých rostlin a jejich možností vyluhování alkoholickým roztokem. Tyto doma vyrobené preparáty potom užíváme v dávkování jednotlivých kapek, nejčastěji 5 až 20 kapek pod jazyk, jednou až třikrát denně. Záleží na tom, o jaký druh byliny se jedná a především jaké onemocnění chceme úspěšně léčit. Podrobnější informace by měl poskytnout předepisující lékař, lékárník nebo léčitel.
Jak připravit vodné tinktury
Dobře posloužit mohou studené macerované obklady ve formě vodné tinktury. Z určité vybrané léčivé rostliny připravíme vodný macerát a do tohoto macerátu namočíme sterilní hydrofilní obvaz. Po jeho namočení ještě za mokra přikládáme na ránu, odřeninu, mozol či kuří oko a podobně. Zafixujeme na delší dobu, a to od dvou hodin déle, někdy i na dva dny, podle toho, jak určí lékař nebo zkušený lidový léčitel. Tímto způsobem se často přikládá cibule, česnek, kopřiva, kdy obklad je studený a pokožka jej lépe v této formě přijímá.
Studené obklady jsou vhodné všude tam, kde jsou v těle záněty, což se projevuje lokální teplotou, bolestí a otokem. Nejznámější jsou takovéto obklady na krku při léčbě angíny, zánětu mandlí.
(mik)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2237398
DnesDnes503
VčeraVčera833
Tento týdenTento týden1336
Tento měsícTento měsíc13463

Partnerské weby