Když se řekne brusinky, mnohým se vybaví chutná svíčková s houskovými knedlíky zdobená tímto lesním ovocem nebo brusinková omáčka ke zvěřině. Jejich využití je ale mnohem širší než pouze v kuchyni. Je to ovoce, které ozvláštňuje celou řadu pokrmů, ale obecně je považováno za jakýsi všelék.
Lidoví léčitelé doporučují plody v přirozené podobě užívat při horečnatých onemocněních, silném kašli, nachlazení, angíně. Brusinková šťáva má silné antibakteriální a všeobecně posilující účinky. Zkušené bylinářky radily brusinky konzumovat při dně a revmatismu.
Tato lesní plodina je silným přírodním antibiotikem a také vydatným zdrojem vitaminu C. Obrovským množstvím antioxidantů, které blahodárně působí na organismus, patří brusinky mezi tzv. super foods - řečeno česky mezi superpotraviny. Jejich konzumace je velkým přínosem v prevenci infekce močových cest, vysoké hladiny cholesterolu, onemocnění žaludku. Brusinková šťáva posiluje imunitní systém, může pomoci nebo oddálit nemoci, které jsou spojené s volnými radikály. Minerálním a dalším cenným látkám, které brusinky obsahují, stejně jako vláknině se přisuzuje blahodárný účinek v souvislosti s nižším rizikem srdečních chorob, mozkové příhody, cukrovky či onemocnění trávicího ústrojí. Tyto lesní plody také brání usazování bakterií v ústní dutině. Produkty pro ústní hygienu, které obsahují výtažek z brusinek, snižují množství bakterií v ústech a zpomalují tvorbu zubního kamene. Brusinky hrají klíčovou roli v ochraně organismu před viry, zabraňují vzniku aterosklerózy, mají pozitivní vliv na udržení optimálního krevního tlaku, pomáhají chránit před rakovinou. V neposlední řadě účinně bojují proti předčasnému stárnutí.
(mav)

DODATEK
Brusinky lze pěstovat i v našich podmínkách. Vyžadují kyselejší, dostatečně vlhkou půdu, pro vysazení jsou vhodná polostinná místa.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169390
DnesDnes640
VčeraVčera569
Tento týdenTento týden640
Tento měsícTento měsíc15566

Partnerské weby