Levanduli poznáte i se zavřenýma očima. V minulosti byla považována za magickou rostlinu léta. Pomáhá navodit vnitřní pohodu a příjemný spánek, zmírňuje vyčerpání, zbavuje zlosti a zoufalství, snižuje napětí. V magii je spojena s láskou, štěstím, očištěním. Stará moudrost dokonce říká, že kdo chce žít dlouho, měl by si co nejčastěji přivonět k levanduli, neboť její vůně má zaručit dlouhověkost.
Levandulový čaj. Pomáhá při bolestivé menstruaci, migréně, navozuje pocit pohody, upravuje střevní činnost, mírní pocity úzkosti a strachu, blahodárně působí na nervy. V době těhotenství a kojení by se ale neměla v žádné formě používat.
Aromaterapie. Výtažků z aromatických rostlin si lidé cenili již ve starověku. Na levandulové vůni staví i aromaterapie. Používá levandulový olej, který se získává z kvetoucích větviček. Pokud se nechá olej odpařovat v aromalampě, působí léčivě jako prevence při nachlazení, virózách, chřipce. Mírně snižuje krevní tlak, pozitivně působí při depresích, psychickém napětí, ulevuje při migréně. Tento jeden z nejefektivnějších esenciálních olejů má také hojivý a regenerační účinek na kůži. Do aromalampy jej můžeme nakapat při rýmě, kašli i nevolnosti, při dýchacích problémech.
Voňavá koupel. Levandulová nať přidaná do večerní koupele pohladí pokožku, uvolní svaly, zbaví stresu a podrážděnosti, navodí příjemný spánek. Levandule se používá ke koupelím nohou a rukou, kdy působí blahodárně při revmatických bolestech, na unavené klouby, k léčení některých kožních problémů.
Masáže. K masážím bolavých zad, unavených svalů, na vysušené a popraskané ruce můžeme použít hojivý levandulový olej, který lze jednoduše připravit doma následovně: Padesát gramů levandulových květů naložíme do půl litru kvalitního oleje, necháme asi dva týdny odpočívat na teplém místě a potom přecedíme.
(es)
DODATEK
Sušená levandule dokáže navodit příjemnou atmosféru v každém prostoru. Vložená do bavlněného sáčku a uložená v prádelníku či šatníku provoní nejen oblečení a prádlo, ale stane se i účinnou prevencí proti šatním molům.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169473
DnesDnes76
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden723
Tento měsícTento měsíc15649

Partnerské weby