Pamatujete si na scénu z Twainovy knihy Tom Sawyer, v níž Tom opil rezavého kocoura Petra „zabíječem bolesti“? Přečteme-li si tuto pasáž znovu, dojdeme k názoru, že „zabíječ bolesti“, kterým Tom počastoval kocoura, obsahoval pravděpodobně valeriánské kapky, jejichž vůni kočky neobyčejně milují. Valeriana officinalis je název pro kozlík lékařký. Je odvozen od slov „valere“ (tedy být zdráv) a „officinalis“ (léčivý nebo lékařský).
Roste často na vlhkých loukách, v pobřežních křovinách, v příkopech a na okraji lesů, z nížin až dost vysoko do hor, a to skoro po celé Evropě a téměř v celé severní Asii – až do Japonska. Oddenek i kořeny mají pronikavou vůni, kterou způsobuje kozlíkový čili baldriánový olej, jenž se v lékařství používá odedávna.
Kořeny se vykopávají v srpnu a v září. Protože však kozlík kvete v červnu a v červenci a na podzim listy a lodyhy usychají, musí se v době květu označit místo, kde roste (zářezy, kolíkem, kamenem), aby byl na podzim k nalezení.
Kořen a oddenky s jemnými kořínky se očistí od zelených částí, umyjí se a suší. Tlusté oddenky se rozříznou na polovinu nebo na čtvrtinu. Při sušení se musí kozlík chránit před už zmíněnými kočkami, neboť ty jsou schopny celou zásobu zničit.
Kořeny se louhují v lihu nebo ve vodě. Používají se jako uklidňující prostředek při nervových či srdečních potížích.
(kýr)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340983
DnesDnes148
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden954
Tento měsícTento měsíc21140

Partnerské weby

apartman banner