Paní Dana z Pardubicka se ptá: „Známá od kohosi dostala zajímavou pokojovou rostlinku v květináči. Prý je to rýmovník. Nikdy jsem podobný název neslyšela, tak pátráme, co je to zač. Pomůžete?“
Rýmovník je léčivka se silnými a dužnatými listy, které prakticky nelze usušit (i po utržení jsou stále svěží a vlhké). Aromatická vůně této rostliny připomíná kombinaci meduňky a máty. Latinský název je Plectranthus argentatus, patří do čeledi hluchavkovitých. Říká se jí také molice, moud, mexický či řecký eukalypt, kubánské oregáno.
Název rýmovník je opodstatněný, neboť příznivě působí zejména v případě rýmy a nachlazení. Je doporučeno inhalovat aromatické látky z několika lístků, které lehce promnete mezi prsty. Vůně rýmovníku pomáhá také astmatikům. Je ovšem prospěšná i v případě vysokého tlaku, cholesterolu a srdečních potíží, pak lze doporučit odvar z listů. Obvykle se bere jeden lístek na jeden šálek odvaru. Ten mírně dezinfikuje, s jeho pomocí se lépe hojí i drobné ranky na kůži, spáleniny.
Jak naznačuje název molice, aroma této rostliny odpuzuje hmyz. Proto se používá v domácnostech i jako prevence proti útokům komárů, much a molů nebo mšic.
Čerstvé lístečky rýmovníku přidané do pokrmů mírní bolesti hlavy, střevní a žaludeční koliky, urovnávají trávení - působí proti parazitům ve střevech. Jako koření prý dokážou skvěle zastoupit šalvěj, lze je přidat k pečenému hovězímu či jehněčímu masu, ke zvěřině, do marinád k masu na gril.
(rid)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2164516
DnesDnes316
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden316
Tento měsícTento měsíc10692

Partnerské weby