K oblíbeným trvalkám, které jsou na záhonku nepřehlédnutelné, patří čemeřice. Pochází z východní Asie a jižní Evropy z Apenin a Alp, kde roste planě. Narazit na ni můžeme také v podhorských oblastech Slovenska. Někdy bývá označována za

královnu zimních zahrad. Může za to nejen mnoho pěkných druhů, ale také obrovské množství barevných variací. To, co na čemeřicích obdivujeme, jsou zajímavě tvarované kališní lístky. Bývají velmi často zelené, bílé, růžové, fialové, ale i žluté nebo dvoubarevné. Po odkvětu se vyvíjejí poměrně velké, tuhé listy, které mají rovněž dekorativní charakter.

Kam s ní?

Čemeřice jsou vděčné a nenáročné trvalky, jež dorůstají výšky patnáct až šedesát centimetrů. V humózní, propustné půdě bohatě pokvetou. Mrazuvzdorným kráskám vyhovuje polostinné stanoviště, například pod korunami listnatých stromů či keřů, které nabízejí dostatek vlhkosti. Nejznámějším a nejpěstovanějším druhem je čemeřice černá, jež vykvétá od konce prosince krásně bílými květy. Čemeřice nachová má květy vně purpurové, uvnitř zelenofialové. Kvete až koncem února a v březnu. Květů v různých barvách od bílé přes růžovou až po temně purpurovou se můžeme dočkat od čemeřice zahradní.

Jedovatá kráska

Když si koupíme sazenici v zahradnictví, musíme rostlině poskytnout dostatek času na to, aby se rozrostla. Kvést bude nejspíš po dvou až třech letech. Čemeřice je možné poměrně snadno rychlit. Na konci podzimu rostliny vyryjeme a zasadíme do větších květináčů. Po zakořenění odstraníme listy a květináče umístíme na chladné a tmavé místo. Ideální je teplota kolem 7 °C. Přibližně měsíc před obdobím, kdy si přejeme, aby rostliny vykvetly, je umístíme na světlé a teplé místo. Avšak pozor, čemeřice je prudce jedovatá, proto s ní manipulujeme pouze v ochranných rukavicích.

Podle lidových tradic dokáží květy čemeřice předpovídat počasí. Otevřené puky znamenají pěkné, naopak zavřené podmračené.

(map)

DODATEK

Poupata čemeřice se začínají tvořit již od podzimu pod sněhem. Květy se objevují od prosince do května v závislosti na druzích.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1970597
DnesDnes379
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4734
Tento měsícTento měsíc16202

Partnerské weby