Pokud ještě není zamrzlá půda, nezapomeňte na závlahu stále zelených dřevin a jehličnanů. Dřevinám v zimním období spíše uškodí sucho než mráz. U jehličnanů probíhá odpařování vody i v zimě. Rostliny tím ztrácejí vodu, kterou získávají

kořeny ze zásob v půdě. To je možné ale pouze v případě, že je půda dostatečně zásobená vláhou. Stejné pravidlo platí pro mladé a nově zasazené ovocné stromy.

Před napadáním většího množství sněhu je nutné svázat jehličnany sloupovitého tvaru. Lépe tak odolávají náporu mokrého těžkého sněhu a nebudou se rozvalovat a rozlamovat. Velmi choulostivé jsou především sloupovité kultivary jalovce obecného. Ke svazování se používá pevný provázek nebo drát a postupuje se od spodních větví ke špičce. Dojde- li jednou k rozvalení rostliny sněhem, větve se již většinou nevrátí do původní vzpřímené polohy a stromek musí zůstat trvale svázaný.

Chráníme rostliny révy vinné proti okusu zvěří. Používáme plastové tubusy, nebo rostlinu obalíme síťovinou, pletivem či papírem. Srnčí zvěř můžeme odlákat na ořezané větve jabloní, které mají raději než réví. V období před Vánocemi odebíráme rouby révy vinné, a to z jednoletého dřeva. Nařežeme je na délku asi 30 cm, lehce namočíme, zabalíme do igelitového sáčku a umístíme do chladničky nebo do studeného sklepa. Pokud je venku mráz, nejdeme s rouby hned do teplé místnosti, ale postupně je aklimatizujeme.V průběhu uložení kontrolujeme, zda nedochází k napadení roubů houbovými chorobami, zejména šedou plísní. Takové rouby ošetříme fungicidem nebo savem v koncentraci 0,5 %.

Kontrolujeme uskladněné ovoce, vybíráme nahnilé plody, ty méně kvalitní, ale zdravé, můžeme použít na zpracování na kompoty, usušit a podobně. Dbáme, aby ve skladovacích prostorách bylo dostatečné vlhko (přibližně 85 až 95 %). Za bezmrazých dnů se větráním staráme o přívod chladného, čerstvého vzduchu.

(šta)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1970597
DnesDnes379
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4734
Tento měsícTento měsíc16202

Partnerské weby