K vánočním svátkům neodmyslitelně patří zeleň a různé rostlinstvo - větvičky, plody, květiny.

Vánoční hvězda. Co na ní obdivujeme, nejsou květy, ale nádherně zbarvené listy, ostře rudé, smetanově bílé nebo barvy růžové s drobnými žlutými kvítky v jejich středu. Tato kráska pochází z Mexika, proto jí

vyhovuje stálá teplota nad 20 °C. Má ráda světlejší stanoviště, nejlépe blízko okna. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ideální je vlažná, odstátá voda. Substrát by měl být stále mírně vlhký.

Vánoční kaktus. Jeho květy rozkvétají ve velkém množství, až několik desítek na jedné rostlině. Květy v barvách od bílé přes jemně růžovou až po nafialovělou se vytvoří na koncích plochých tučných článků. Schlumbergera truncata, tedy vánoční kaktus, není klasickým kaktusem. Pochází z Brazílie, vykvétá na podzim a v zimě. Poupata se nejlépe vytvářejí při délce dne osm až devět hodin a noční teplotě okolo 15 °C. Po odkvětu přeneseme rostlinu do chladnější místnosti a až do března jen nepatrně zaléváme. V období od ledna do března rostlinu přesazujeme do propustného substrátu, použít lze speciální směs pro kaktusy.

Africká fialka. Je další z oblíbených vánočních květin, které svou skromnou krásou vytvoří v interiéru sváteční atmosféru. Zalévá se zásadně spodem, odstátou vodou. Nadměrná vlhkost vzduchu spolu s přemokřeným substrátem podporuje vznik houbovitých chorob, které mohou způsobit až její uhynutí. Africká fialka má ráda světlo, je však třeba ji chránit před přímými slunečními paprsky. Dobře snáší suchý vzduch, stejnoměrná pokojová teplota je pro ni naprosto vyhovující.

Červené jablko. Obyčejná červená jablíčka na sváteční míse nebo v ošatce také patří k tradičním výzdobám příbytku. Symbolizují život, jsou zárukou plodnosti.

Cesmína. Je nepostradatelnou součástí Vánoc. Jedná se o krásnou, stálezelenou dřevinu s lesklými bodlinatými listy a červenými plody, kterými se pyšní přes celou zimu. Temně zelená v kombinaci se sytě červenými plody je ideální pro sváteční aranžmá. Cesmína se bude pěkně vyjímat ve váze na vánočním stole, v nejrůznějších dekoracích spolu se šiškami, na svícnu, stane se nepřehlédnutelnou ozdobou lustru místo tradičního jmelí.

(mav)

DODATEK

Dříve vánoční stůl zdobívaly třeba narychlené konvalinky, bílý šeřík nebo naklíčená čočka či kukuřice.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1970629
DnesDnes411
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4766
Tento měsícTento měsíc16234

Partnerské weby