Čas pro vánoční výzdobu je tady. Chcete-li, aby přežil stromek vánoční svátky, klasický smrk není nejvhodnější volba. Jeho největším nepřítelem je vysoká teplota a suchý vzduch, v panelových domech rychle schne a opadává. Vyplatí se investovat do druhů, které mají delší životnost. K takovým stromkům patří

jedle kavkazská. Jedná se o stromky speciálně pěstované na plantážích, se vším, co k tomu patří - hnojení, postřiky, tvarování a podobně, a tak musíme počítat s vyšší cenou. Odvděčí se ale svojí krásou, příjemnou vůní a zmiňovanou trvanlivostí. Pokud pořídíme jehličnan s předstihem, je nezbytné uchovávat ho v chladu při teplotách kolem nuly a nejlépe svázaný, aby si větve později uchovaly žádoucí tvar. Pokud ho přeneseme do tepla, z jehličí se začne odpařovat voda a stromek vysychá. Ideální je pro dekoraci v interiéru pořídit stojánek, který má nádržku na vodu. Než v něm stromek usadíme, je dobré mu odříznout asi dva centimetry široké kolečko a teprve potom uložit do vody, kterou je však nezbytné v průběhu svátků doplňovat. Udělá mu dobře, když se vzduch v místnosti, kterou zdobí, pravidelně zvlhčuje. Než ho začneme strojit, vyplatí se ho ještě opatrně zvlhčit vodou.

Do venkovních prostor, do zádveří nebo na terasu, ale i do chladnějšího interiéru lze použít rostlinu v kontejneru. I v tomto případě jí bude prospívat chladnější a vlhčí místo, jinak by stromek návrat do venkovního chladu nemusel přežít.

Jak radí odborníci, po svátcích nedáváme stromek z místnosti nikdy přímo ven. Necháme jej na světlém chladném místě a pravidelně zaléváme, nesmí přeschnout. Teplotu můžeme postupně snižovat až k nule. Na počátku jara strom vyneseme ven. Když ho chceme dát ven dříve, vždy přidáme důkladnou přikrývku proti chladu a obalíme také kontejner proti promrzání. Zimní kryt by měl být vždy z prodyšného materiálu, nikdy nepoužíváme na zelenou část polyetylenové fólie. Za silných mrazů ho ale nikdy nezaléváme.

(es)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1970595
DnesDnes377
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4732
Tento měsícTento měsíc16200

Partnerské weby