Sníh, námraza, ledové počasí ztěžují drobným opeřencům hledání potravy, a tak v zimě uvítají lidskou pomoc. Jak je správně přikrmovat?

Nejlepší místo pro krmítko. Ideální je zavěsit ho na vyvýšené místo, kde budou mít ptáci rozhled a přitom se v

něm budou cítit v bezpečí před kočkami a jinými predátory. Mělo by být dostatečně velké, z odolného materiálu, aby je chránil před vlhkem. Pokud se chcete těšit z většího počtu návštěvníků, volte prostorné krmítko nejméně dva metry od země, klidné místo, kde nechodí moc lidí. Nevhodné je nechat budku na balkoně, v blízkosti skleněné výplně, do které by mohli ptáci narazit.

Čím přivítat návštěvu. Ptáci v mrazivých dnech rozhodně nepohrdnou slunečnicovými semínky, ořechy, ovesnými vločkami, jablkem, mákem, prosem, speciální krmnou směsí pro venkovní ptactvo. Například datel a sýkorky mají v oblibě lůj, slunečnicová semínka a také oříšky. Vrabci se spokojí se slunečnicí, ječmenem, stehlík si pochutná na prosu, máku, semenech řepky. Vděčnou potravou jsou i lojové koule v síťce, které se dají jednoduše zavěsit na jakoukoli větev. Pamatujte na to, že někteří ptáci, jako jsou například drozdi nebo kosi, žerou rádi i ze země. Avšak pozor, na něm krmivo brzy zvlhne, proto se snažte místo pro přikrmování udržovat suché a také ho pravidelně čistit. Do krmítka rozhodně nedávejte slané, čerstvé, kynuté, sladké pečivo, zbytky z kuchyně, uzeniny nebo cokoli plesnivého, neboť by mohly způsobit zažívací potíže a vést k úhynu ptáků.

(mav)

DODATEK

Pamatujte na to, že v klasickém krmítku je třeba udržovat čistotu. To znamená občas ho propláchnout horkou vodou, aby v něm nezůstával ptačí trus a nedostal se do potravy.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1970597
DnesDnes379
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4734
Tento měsícTento měsíc16202

Partnerské weby