Průměrné teploty ovzduší v tomto měsíci jsou -2 °C v nadmořské výšce 400 metrů a na každých sto metrů se snižují asi o půl stupně, a tak v 600 metrech nad mořem je průměrně kolem -3 °C. Vodní srážky, většinou sněhové, činí v průměru 50 milimetrů ve 400 metrech nad

mořem.

+ Uskladněné hlízy jiřinek, mečíků, begónií a dalších roslin pravidelně kontrolujeme z hlediska výskytu skládkových chorob (plísně, hniloby). Můžeme rychlit některé venkovní druhy cibulovin, jako jsou hyacinty, tulipány, narcisy.

+ Pravidelně kontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu, vyřazujeme veškeré poškozené plody. Ve skladovacím prostoru udržujeme teplotu v rozmezí 2 až 5 °C, vzdušnou vlhkost kolem 90 % a dostatečně větráme. Ovoce je nutné skladovat odděleně od zeleniny, aby nepřijímalo její pachy.

+ Odstraňujeme sníh a námrazu na stálezelených keřích, případně koniferách, aby se nerozlomily, u sloupových forem je dobré větve svazovat. Sníh může poškodit i dřeviny v nádobách na terase nebo balkoně, také holomráz citlivé dřeviny silně poškozuje, proto je třeba vědět, které rostliny je vhodné na zimu umísťovat do bezmrazých prostor s dostatkem světla.

+ Můžeme začít s řezem starších stromů jabloní a hrušní, které jsou zanedbané, případně mají malé přírůstky. Odstraňujeme hlavně křížící se, zahušťující, převislé a odumřelé větve. U stromů, které vykazují větší roční přírůstky než třicet centimetrů, ponecháme řez až na duben. Pokud bychom tak učinili v období ledna až března, vedlo by to k malé plodnosti, vyprovokování velkých přírůstků v následující vegetaci a fyziologickým poruchám u plodů. Pravidelně kontrolujeme stav oplocení, případně opravíme zjištěné závady.

+ V bezmrazých dnech můžeme odebírat rouby z jižní části zdravých stromů. Na odebírané rouby nesaháme v žádném případě holou rukou. Rouby označené jmenovkou zakládáme do vlhkého písku v chladném sklepě, nebo je můžeme uložit na severní straně budov.

+ Za bezmrazých dnů můžeme začít s průklestem u okrasných dřevin, ale pozor, u keřů kvetoucích na jaře odstraňujeme pouze suché a odumřelé výhony. Pokud si nejsme jisti, je vhodné počkat s řezem až na předjaří.

(šta)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1970595
DnesDnes377
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4732
Tento měsícTento měsíc16200

Partnerské weby