Sněhové přeháňky a vydatný mráz jsou náročné nejen pro lidi, ale také pro čtyřnohé přátele. Na co pamatovat, aby si zimu ve zdraví užil i psí kamarád? Možná byste měli vědět, že:

...jednotlivá plemena a jedinci snášejí nejchladnější roční období různě. Například severská plemena se dokáží přizpůsobit

jakýmkoli povětrnostním podmínkám. Ovšem psi s krátkou srstí, kteří nemají dostatečnou podsadu, mohou snadno prochladnout, mít zdravotní problémy. Pokud teploty klesnou pod nulu, někteří pejskové chovaní doma potřebují obleček. Nejde o žádný módní výstřelek, ale jednoduché opatření proti případnému prochladnutí a potenciálnímu zánětu močových cest.

...jestliže je pes chovaný venku, je třeba dostatečně zateplit jeho příbytek. Bouda by měla být dobře zaizolovaná, vyvýšená, vybavená předsíní i závětřím, kde by mohlo zvíře v klidu odpočívat. Odborníci považují například polystyrén za ideální izolační materiál, použít lze však i suché seno. To však může u některých citlivějších jedinců vyvolat některé z respiračních problémů nebo výtoky z očí. Dobrou volbou bude i speciální podložka, aby zvíře neleželo přímo na betonu a podobně.

...velké nebezpečí představují pro psího společníka zmrazky, posypová sůl a štěrk, které působí na psí tlapky agresivně. V mrazivých dnech je tedy dobré vydat se na procházku ještě před tím, než je ošetříte mastnějším krémem, může to být i vazelína, speciální psí balzám, neparfemovaný mastnější přípravek. I po příchodu domů se vyplatí nohy psovi ošetřit speciálním krémem, třeba indulonou.

...psa, který zimu a sníh miluje, není třeba v jeho aktivitách nijak omezovat. Obecně však platí raději se vyhýbat zledovatělým povrchům, neházet po nich míčky a jiné hračky, neboť jim hrozí úrazy.

...zvláštní péči vyžadují dlouhodobě nemocná zvířata a senioři, kteří ne vždy zimu dobře snášejí. Starší zvířata, která mají problémy s klouby, potřebují teplo, sucho, protože chlad může jejich problém ještě zhoršovat.

...psi, kteří jsou chovaní doma, v zimě nepotřebují zvyšovat krmné dávky. Jiné je to u psů chovaných venku. Na pobyt v chladnějším prostředí potřebují víc energie na udržení tělesné teploty, proto je dobré jim krmné dávky o něco zvýšit. Nezapomínáme na pitný režim, pravidelně kontrolujeme stav misky, aby v ní voda nezamrzla.

(es)

RADA SPIRITU

Když chcete pořídit psovi obleček, vezměte ho na nákup s sebou a raději mu ho vyzkoušejte. Správná velikost by ho měla chránit od krku po ocas. Také je důležitá zateplená partie břicha, což je nejlepší prevence proti případným zánětům močových cest.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072092
DnesDnes180
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4540
Tento měsícTento měsíc19128

Partnerské weby