Pokud už teď přemýšlíte o tom, jak bude vypadat zahrada na jaře, plánujete čím ji v době vegetace ozvláštnit, máme pro vás tip. Výrazně na ní bude působit nenáročná dřevina, která se dokáže přizpůsobit nejrozmanitějším podmínkám. Líska obecná v zimním období upoutá pokroucenými větvemi, v předjaří potěší

žlutými jehnědami, zajímavě tvarované větve vyniknou ale i v předzahrádce, na malé ploše, také ji lze pěstovat ve velké nádobě na balkoně či terase. Výborně se hodí jako živý plot, je vynikající maskovací dřevinou. Mezi lískami dominují keře, ale najdeme zde také výrazně stromové formy. Mezi nejrozšířenější kultivary patří Aurea, jež neroste příliš bujně, listy má žluté, později zelenožluté. Contorta má vývrtkovitě zkroucené větve a také listy jsou částečně zkadeřené. Poněkud smuteční vzezření, kdy jsou větve převislé do oblouku, najdeme u kultivaru Pendula. Pro Purpureu je typická temná červeň, která se s postupující vegetací mění na červenohnědou.

Výrazné kultivary vysazujeme samostatně nebo v kompozici s dalšími vhodnými dřevinami včetně jehličnanů, aby se podtrhl jejich vizuální efekt. Kroucená líska Contorta, která výborně vynikne i v bezlistém stavu, patří spíš na stanoviště, kde ji můžeme pozorovat zblízka. Představuje neobvyklý a tajemný prvek, a tak se často vysazuje v japonských zahradách. Kořenový systém lísky je bohatý a velice houževnatý. Vysazuje se jak prostokořenná, tak s balem nebo v kontejnerech. Následné ošetření je minimální. Řez potřebují pouze starší přehoustlé exempláře, které je nutné prosvětlit (odstranit překřížené větve). Líska netrpí okusem zvěří ani chorobami a škůdci.

(map)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2072078
DnesDnes166
VčeraVčera1074
Tento týdenTento týden4526
Tento měsícTento měsíc19114

Partnerské weby