Chcete, aby vám krása řezaných květin, které dostanete jako dárek nebo si je koupíte pro radost a zkrášlení bytu v květinářství, vydržela co nejdéle? Vyzkoušejte několik osvědčených tipů:

Pravidlo šikmého řezu. Čerstvé květiny po příchodu domů ihned ponořte do vody. Než tak učiníte, šikmo je seřízněte, nejlépe v úhlu 45 °C. Stonky pak seřezávejte každý den ostrým nožem nebo nůžkami. Vždy odřežte také rozměklou nebo poškozenou dužinu, zdravou ponechte.

Výměna vody. Aby byly květiny co nejdéle svěží, voňavé, vyměňujte jim vodu ve váze každý den. Voda by měla být podle floristů vlažná, protože studená jim neprospívá. A jen v takovém množství, aby konce stonků byly potopené tři až pět centimetrů. Vhodné je také odstranit spodní listy.

Kam s nimi? Vázu s kyticí nikdy nestavte na místo, kam dopadají přímé sluneční paprsky, do průvanu nebo ke zdroji tepla, například blízko radiátorů. Také cigaretový kouř, stejně jako blízkost dozrávajícího ovoce, zkracuje květinám život.

Špatná společnost. Pokud bohatý pugét tvoří různé druhy květin a některé už uvadají, je třeba jej rozvázat a vadnoucí květy odstranit. Etylén, který se z nich vyplavuje do vody, totiž ohrožuje životnost květin, jež vypadají ještě k světu. Pozor také na některé jarní květiny, například tulipány a narcisy, z jejichž stonků se uvolňují látky, které ostatním květinám škodí.

Babské rady. Když zjistíte, že se na stoncích začíná tvořit plíseň, zkuste do vody vhodit desetikorunovou minci. Někomu se na prodloužení životnosti květů osvědčila lžička cukru nebo kousek aspirinu přidané do vody. Jestliže chcete, aby se poupata rozvinula v krásný květ, zkuste stonky nejdříve ponořit do teplé a potom studené vody.

(es)

RADA SPIRITU

V květinářství si můžete pro řezané květiny zakoupit výživu v sáčku. Vzhledem k tomu, že obsahuje antibakteriální složku, zabrání tomu, aby se voda ve váze kazila.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2185769
DnesDnes411
VčeraVčera543
Tento týdenTento týden954
Tento měsícTento měsíc12708

Partnerské weby