Tulipány patří vedle hyacintů k našim nejoblíbenějším cibulovitým rostlinám. Tulipány se sice hyacintům nevyrovnají svou vůní a jemností květů, ale předčí je bohatstvím barev a rozmanitostí tvarů. Kromě toho mají větší odolnost a trvanlivost. Tulipány vyžadují právě tak jako většina cibulovitých a

hlíznatých rostlin výživnou, kyprou, hlinitopísčitou a dobře propracovanou půdu. Velmi jim škodí čerstvá mrva a nezetlelé kousky hnoje v půdě. Půda se může vylepšit jen starším, proleželým kompostem.

Tulipánové cibule se začínají vysazovat od října. Sází se podle velikosti a druhu asi 6 - 10 centimetrů od sebe a 6 - 8 centimetrů hluboko. Nastanou-li silné mrazy bez sněhu, je třeba záhony pokrýt suchým listím, které na jaře postupně odstraňujeme.

Tulipány obnovují každoročně své cibule. Z cibulek vysázených na podzim se vyvinou na jaře listy a květy, přičemž se současně vyvine cibule náhradní, někdy dokonce až tři drobné cibulky. Když rostliny odkvetou a listí zežloutne, musí se cibulky ze země vyjmout. Pokud trochu zaschnou, očistíme je a přes léto uložíme do chladné vzdušné místnosti. Na podzim je sázíme na jiné místo, nebo je vysadíme do čerstvé zeminy. Tulipánům nikdy neodřezáváme ještě zelené listy. Cibulky vyndáváme ze země až po úplném zatažení a zežloutnutí listů. Chceme-li však mít záhonek uvolněn dříve, než se rostliny zcela zatáhly, vyrýpneme je opatrně i se zemí a uložíme v zahradě na stinném místě. Mírně je zaléváme tak dlouho, pokud listy nezačnou žloutnout.

(ryp)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1948223
DnesDnes399
VčeraVčera664
Tento týdenTento týden5134
Tento měsícTento měsíc17878

Partnerské weby